• $9,5022
  • €11,0557
  • 548.351
  • 1519.25
6 Ekim 2016 Perşembe

Enflasyondan iyi haber!

Tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon eylül ayında olumlu bir sürpriz yaparak 0,7 puanlık düşüşle yüzde 7,3’e geriledi. Geçen yılın eylül ayında yüzde 0,9 olan aylık enflasyona karşılık bu yılın aynı ayında aylık tüketici fiyatı artışları ortalama yüzde 0,2 (binde 2) seviyesinde gerçekleşti. Genel beklentiler tüketici fiyatlarının geçen yılla benzer oranlarda artması yönündeydi. Enflasyonun genel beklentilerden daha düşük gelmesi kuşkusuz faizleri indirmek isteyen Merkez Bankası’nı rahatlatacak ve elini güçlendirecek.

Eylül ayı Tüketici Fiyatları Endeksi TÜFE’nin detaylarına baktığımızda, yıllık enflasyondaki düşüşün 0,5 puanının endekste en fazla ağırlığı bulunan gıda ve alkolsüz içecekler harcama grubundan geldiğini görüyoruz. Bu gruptaki fiyatlar ağustos ayındaki yüzde 1,9’luk düşüşten sonra eylül ayında da 0,7 puan gerileyerek yıllık fiyat artış oranını yüzde 4,2’ye çekmiş. Temmuz itibarıyla bu oranın yüzde 9,7 seviyesinde olduğu dikkate alınırsa temmuzdan bu yana yıllık enflasyonda görülen 1.8 puanlık iyileşmenin kaynağı da daha iyi anlaşılacaktır. Temmuz ayında yıllık enflasyona 2,3 puanlık katkı yapan gıda ve alkolsüz içecekler grubu eylül ayında yıllık enflasyona sadece 1,0 puanlık katkı yapmış. Aşağıdaki tabloda ana harcama grupları itibarıyla enflasyonun izlediği seyir detaylı ve önceki yıllarla karşılaştırmalı bir şekilde veriliyor:

Yıllık enflasyona katkılar (Yüzde Pay X Yüzde Artış)

Tabloda da görüldüğü üzere, enflasyondaki gıda kaynaklı düşüşe ek olarak hem giyim, ayakkabı ve tekstil ürünleri, hem de iletişim ve haberleşme fiyatlarındaki düşüşler ve son olarak da konut sektörü ile alakalı ev eşyası grubu fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu etkilemiş. Buna karşılık başta akaryakıt ürünlerindeki vergi artışının doğrudan ve dolaylı etkileri ve eğitim sektöründeki fiyat artışları nedeniyle enflasyondaki düşüş bir miktar sınırlı kalmış.

Önümüzdeki dönem açısından değerlendirildiğinde eylül ayında çekirdek enflasyon göstergelerdeki düşüşün hızlandığını görüyoruz. Merkez Bankası tarafından yakından takip edilen H ve I özel kapsamlı TÜFE göstergelerinde yıllık enflasyon yüzde 7.6 ve yüzde 7.7’ye gerilemiş. Bu oranlar son bir yıl içerisinde çekirdek enflasyonda ulaşılan en düşük seviyelere işaret ediyor.

Yıllık üretici fiyatları enflasyonu da yüzde 1,8 ile 2013’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Hem çekirdek enflasyon göstergelerinde hem de üretici fiyatlarında görülen olumlu seyir tüketici fiyatları enflasyonundaki görünümü de olumlu etkileyecektir. Ayrıca doğal gaz fiyatlarında görülebilecek indirimlerin de enflasyondaki düşüşe olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Ekim ve kasım aylarında mevsimsel olarak yükselen tüketici fiyatlarındaki artış eğilimi zayıf kalırsa yılsonunda enflasyon da yüzde 7’nin altında gerçekleşebilir.

<p>Eğitimlerini aldılar, küreklerini hazırladılar. Bu kez doktorlarıyla beraber hastanede değil, kay

Kansere karşı kürek çektiler

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu