• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
3 Ekim 2014 Cuma

Enflasyondan iyi haber

Tüketici fiyatları eylülde sürpriz yaparak beklentilerin altında arttı ve enflasyon yeniden düşüşe geçti. Aylık fiyatların ortalama yüzde 0.14 artması yıllık enflayonu yüzde 9.5’tan yüzde 8.9’a çekti. Enflasyonun olumlu bir sürpriz yaparak inişe geçmesi en çok Merkez Bankası’nı rahatlatacak. Mevsimsel dinamikler göz önüne alındığında, aylık 0.14’lük fiyat artış oranı hem önceki yıllara göre, hem de piyasa beklentilerine göre oldukça düşük. Enflasyonun tek haneye düştüğü 2004'ten bu yana, ortalama enflasyon yüzde 0.9 olmuş. Piyasa beklentileri de yüzde 0.6 civarında artış bekliyordu. Aşağıdaki tabloda, her zaman yaptığımız gibi ana harcama kalemlerinin yıllık enflasyona katkısını özetledik:


Tabloda da görüldüğü üzere, gıda fiyatlarındaki artışlar kabaca aynı trendde devam ediyor. Gıda grubu fiyatları yıllık ortalama yüzde 13.9 artarken, bu artışın yıllık enflasyona katkısı 3.5 puandan 3.4’e düşmüş. Kira ve konut fiyatlarının katkısında bir değişiklik yok. Dolayısıyla enflasyonda en fazla dalgalanmaya ve yükselişe yol açan, TÜFE endeksinde toplam yüzde 40’lık paya sahip konut ve gıda grubu (tabloda birinci grup) yıllık enflasyona 4.4 puanlık katkı yapmış.
Tabloda ikinci gruba baktığımızda, eylülde enflasyonu düşüren en önemli faktörün ulaştırma grubu fiyatlarından geldiğini görüyoruz. Hem döviz fiyatlarındaki dalgalanmalarla, hem de yurtdışı petrol fiyatlarıyla yakından ilişkili olan bu grupta yıllık enflasyon yüzde 7.4’e gerilerken yıllık enflasyona katkısı da 1.5 puandan 1.2’ye düşmüş.

IMF’nin enerji fiyat endeksi son dönemde düşüşte ve eylül itibarıyla yıllık enflasyon eksi yüzde 6.8, yani küresel bazda enerji fiyatları düşüyor. Yukarıdaki ilk tabloda, enflasyondaki düşüşe yardım eden diğer faktörlerin turizmle ilgili hizmet sektörlerinde ve alkollü içecek-tütün mamulleri grubundaki fiyat hareketleri olduğunu görüyoruz. Daha önemlisi yıllık enflasyonla birlikte çekirdek enflasyon göstergelerinde de belirgin bir düşüş görülmesi. Çekirdek enflasyon eylülde yüzde 10’un altına inmiş. Bu olumlu bir haber, ancak yıl sonuna kadar devam etmesi gerekiyor.

<p>ABD'nin eski Başkanı Donald Trump devrildi. Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner da siyaset

Kushner siyaseti bırakıyor

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi