• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
7 Ağustos 2013 Çarşamba

Enflasyonda yükselişe devam!

Temmuz ayına ilişkin enflasyon verisi beklentilere de uygun gerçekleşti. Piyasalarda genel beklenti tüketici fiyatlarının aylık bazda ortalama yüzde 0.30 civarında , yani binde 3 artması yönündeydi. TÜİK tarafından açıklanan TÜFE endeksine göre aylık enflasyon yüzde 0.31 (yani binde 3.1) oldu. Geçen yılın aynı ayında bu oran eksi yüzde 0.2 olduğundan yıllık enflasyon da geçen ayki yüzde 8.3 seviyesinden yüzde 8.9’a yükseldi. 

Enflasyonda görülen yükseliş piyasaların beklentisi ile uyumlu ancak uzun vadeli projeksiyonlar açısından yaz aylarında enflasyonun yükseliyor olması da kötü. Çünkü genelde yaz aylarında, gıda fiyatlarının da etkisi ile fiyatlar kısmen düşer, mevsimsel olarak indirimler devreye girer ve enflasyon düşerdi. Ancak bu yıl, hem Gezi Parkı gerilimi, hem Ramazan ayına ilişkin fiyat artışları, hem de dış kökenli ekonomik ve siyasi belirsizlik sonrasında döviz kurlarında görülen dalgalanmanın tüketici fiyatlarına yansımaları aylık enflasyonu yukarı  çevirdi. 

Aşağıdaki tabloda Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki ana harcama gruplarının yıllık enflasyona yaptığı katkılar yer alıyor. Katkı rakamlarını harcama grubundaki fiyat artışı ile o grubun endeksteki ağırlığını çarparak elde ediyoruz.

Tabloda da görüldüğü üzere Temmuz ayında enflasyonda görülen 0.6 puanlık artışın ana kaynağı ulaştırma fiyatları. Üç ay önce, yani Nisan ayında ulaştırma fiyatlarında ortalama yıllık artış oranı yüzde 3’e kadar gerilemişti. Ancak Temmuz ayı itibarıyla ulaştırma fiyatlarında enflasyon yüzde 10’a dayandı. Bu grubun  endeksteki payı da yüzde 18 olduğundan, yıllık enflasyona katkısı da 0.6 puandan 1.8 puana yükseldi. 

KONUTTA YUMUŞAMA SÖZKONUSU

Ulaştırma fiyatlarındaki artış için son dönem artışlarla petrolün varil fiyatının 106 doların üstüne çıktığını hatırlatmamız gerek. Aynı dönemde TL’de yaşanan değer kaybı da petrolün TL fiyatını yükseltti. Bu da tüketici fiyatlarına yansıdı. 
Ulaştırma fiyatlarına benzer bir şekilde konut grubu fiyatlarındaki artış da Temmuz ayında yıllık enflasyonu 0.2 puan yukarıya çekti. Bu da yakıt olarak kullanılan petrolün konut grubunun içinde olmasının bir sonucu. Konut grubu fiyatlarında ise geçen yıla göre yumuşama olduğunu var. Geçen yıl konut grubunda yıllık fiyat artışları ortalama yüzde 12 seviyesinde idi. Temmuz ayı itibarıyla bu oran (Temmuz ayındaki artışa rağmen) yıllık  yüzde 7 seviyesinde. Maalesef, Temmuz ayında hem çekirdek  enflasyon verilerinden hem de üretici fiyatlarından olumsuz haberler var. Üretici fiyatlarında yılbaşında yüzde 2’nin altında olan yıllık enflasyon Temmuz ayı itibarıyla yüzde 6.6’ya yükseldi.  Bu artışın önümüzdeki dönemde tüketici fiyatlarına yansıması beklenmeli.Çekirdek enflasyon da yükselmeye başladı.

<p>Manavgat'ta yardım götüren 4 esnaf alevlerin arasında kaldı. Ölümden son anda kurtulan 4 arkadaşı

Manavgat'ta 4 esnaf alevlerin ortasında kaldı

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi