• $13,3823
  • €15,1655
  • 789.995
  • 2014.21
6 Mayıs 2012 Pazar

Enflasyonda yükseliş sürer mi ?

Nisan ayında enflasyon yükseldi.. Tüketici fiyatları Nisan ayında bir önceki aya göre ortalama yüzde 1.5 oranında arttı. Bu artış oranı, 2008 yılı hariç tutulduğunda, son on yılda Nisan ayları itibarıyla görülen en yüksek aylık yükselişe işaret ediyor.
Aylık yüzde 1.5 oranındaki fiyat artışlarının ardından yıllık enflasyon da yüzde 11.1'e yükseldi. Geçen yılın Eylül  ayından bu yana yıllık enflasyon toplam 5 puan yükselmiş durumda. Yılsonu hedefi zaten yüzde 5'ti.  Bu yükselişin göz ardı edilmesi pek mümkün değil.
Nisan ayındaki fiyat gelişmelerinin detaylarına baktığımızda beklenenden ve mevsimsel ortalamasından daha yüksek oranda artan giyim ve ayakkabı fiyatları hemen dikkat çekiyor. Giyim ve ayakkabı fiyatları aylık bazda yüzde 13 oranında arttı. Bu grupta yıllık enflasyon yüzde 12'ye yükseldi. Diğer yandan mevsimsel olarak düşmesi beklenen gıda fiyatlarında düşüşler sınırlı kaldı ve enflasyondaki yükselişi engelleyemedi. Enflasyonu Nisan ayında artıran üçüncü bir faktör de elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki ayarlamalar.
Yukarıdaki faktörler enflasyonda Nisan ayındaki yükselişi açıklıyor. Ancak enflasyona ilişkin beklentilerde oluşmaya başlayan katılık uzun dönem açısından daha önemli hale geliyor. Merkez Bankası'nın beklenti anketinde son iki yıldır yıllık enflasyon beklentileri yüzde 7-7.5 arasına sıkışmış durumda. Enflasyonla mücadelenin başarılı geçtiği 2008 öncesi dönemde bu beklentiler yüzde 5 seviyelerine yani hedefle uyumlu düzeylere inmişti. Enflasyonda yüksek oranların ekonomik aktörler tarafından kanıksanması enlfasyonda uzun dönem etkilerinin görüleceği bir katılığa neden olacaktır.
Enflasyondaki katılığı daha iyi anlamak için aşağıdaki grafiği çekirdek enflasyon göstergeleri kullanarak oluşturduk. Çekirdek enflasyon göstergeleri teknik olarak Özel Kapsamlı TÜFE Göstergeleri (ÖKTG) olarak adlandırılıyor ve TÜİK tarafından açıklanıyor. Grafikte özellikle Merkez Bankası tarafından yakından izlenen ÖKTG-H ve ÖKTG-I göstergelerindeki yıllık artış oranları enflasyondaki trendle birlikte yer alıyor. Bu göstergeler hesaplanırken enerji, alkollü içecekler, tütün ürünleri ve gıda fiyatları hariç tutulduğundan enflasyondaki kısa dönem dalgalanmaları ve mevsimsel faktörler büyük oranda temizlenmiş.

"tablo.20120505234726.jpg"

Çekirdek enflasyon göstergelerinde yıllık artış oranlarının son dönemde yüzde 8'in üzerine yükseldiği görülüyor. Dikkat edilirse artış trendi 2010'un Ekim ayında başlamış ve istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Son dönemde ise, bu yılın Ocak ayından itibaren çekirdek enflasyon göstergelerinde kısmi düşüşler görülmekteydi. Ancak Nisan ayında bu kısa dönemli trend tersine dönmüş ve yeniden yükseliş var. Orta ve uzun dönem enflasyon görünümü açısından bu kötü bir haber.
Geçen yılın Mayıs ayında görülen yüksek fiyat artışları nedeniyle güçlü bir baz etkisi yıllık enflasyonu önümüzdeki ay iki puan kadar düşürebilir. Ancak Haziran ve Temmuz döneminde enflasyonun yeniden yükseleceğini düşünüyoruz. Enflasyondaki katılık problemi Merkez Bankası'nı ek sıkılaştırma önlemleri alma yönünde zorlayacaktır.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında