• $13,464
  • €15,3238
  • 770.476
  • 1857.4
4 Temmuz 2013 Perşembe

Enflasyonda yükseliş!

Tüketici fiyatları haziranda yüzde 0.8 yükseldi. Geçen yılın aynı ayda bu oran eksi 0.9 idi. Böylece yıllık enflasyon haziranda yüzde 8.3’e ulaştı ve 9 ayın rekorunu kırdı. Zaten geçen ay bile yıllık enflasyon yüzde 6.5 seviyesinde olmasına rağmen uzun dönem ortalaması yüzde 7.5 seviyesindeydi. Dolayısıyla, yıl başından bu yana görülen düşüş dönemi sona erdi ve enflasyon yaz aylarına yükselişle başladı. Aşağıdaki tabloda ana harcama gruplarına göre enflasyona katkıların bir özeti var. Katkı tablosu, hem endeksteki payları hem de fiyat artış oranlarını dikkate aldığından enflasyonu daha sağlıklı yorumlatıyor.

Tabloda ilk gruba baktığımızda, yıllık enflasyondaki artışın hemen hemen tamamında gıda grubu göze çarpıyor. Bu da aslında yüksek bir baz etkisinden kaynaklanıyor. Çünkü geçen yılın haziran ayında gıda fiyatları yüzde 3.4 oranında düşmüştü. Bu yıl ise yüzde 1.8 oranında arttı. Bunun sonucunda geçtiğimiz ay yüzde 7.1 olan gıda grubu yıllık fiyat enflasyonu yüzde 12.9’a yükseldi. Aradaki fark nedeniyle de gıda grubu fiyatlarının enflasyona katkısı 1.7 puandan 3.1’e yükseldi. Ulaştırma grubunun yıllık enflasyona katkısı da 0.6 puan daha arttı. Haziran ayındaki yükselişin gerisinde gıda grubuna ek olarak ulaştırma grubu fiyatlarında görülen artışlar var. Bu artışları dikkatle sorgularsak, haziran ayında döviz fiyatlarında görülen dalgalanmaların doğrudan bir etkisinden bahsedebiliriz. Bu iç talebin gerisinde yaklaşan Ramazan ayının geleneksel zam etkisi de var. 

Haziran ayındaki yükselişin enflasyon beklentilerini bozduğunu ve enflasyonda düşüşün önümüzdeki dönemde daha da zorlaşacağını söylemek mümkün. Zaten çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüş bir kaç ay önce sona ermişti. Gıda fiyatları, petrol, altın, mevsimsel fiyatlar, tütün ve alkol gibi kontrol edilen fiyatlar hariç tutulduğunda enflasyon yüzde 6 civarında sabitlenmiş durumda. Bu durum haziran ayında da değişmedi. Grafikte bu durum görülebiliyor. 


Çekirdek enflasyonun yüzde 6 civarında sabitlendiği bir ortamda yıllık enflasyonun da bir kaç puan yukarıda dalgalanması çok da sürpriz değil. Aynı zamanda üretici fiyatlarında da yıllık enflasyon haziran ayında yüzde 2.2’den 5.2’ye yükseldi. Önümüzdeki dönemde enflasyonda yüzde 5’lik hedef zor.   

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı