• $16,7317
  • €17,7076
  • 988.368
  • 2530.87
5 Ağustos 2012 Pazar

Enflasyonda sürpriz yok!

Temmuz enflasyonu hem Merkez'in hem de piyasanın beklentileri yönünde oldu. Yıl sonunda enflasyonun Merkez'in beklediği gibi yüzde 7-8 seviyelerinde olması muhtemel...

Temmuz ayında tüketici fiyatları beklentilere paralel bir şekilde ortalama yüzde 0.2 oranında düştü. Geçen yılın temmuz ayındaki düşüş yüzde 0.4 olarak gerçekleşmişti. Bu nedenle de yıllık enflasyon geçen aya göre 0.2 puan artarak yüzde 9.1'e yükseldi. Böylece enflasyon mayıs ayında görülen yaklaşık üç puanlık keskin düşüşün 0.9 puanını geri alarak yeniden yüzde 9'un üzerine çıkmış oldu. Temmuz ayı enflasyon gelişmeleri hem Merkez Bankası'nın hem de piyasanın beklentilerine uygun gerçekleştiğinden önemli bir sürpriz yok.
Enflasyon endeksinin detaylarında aylık düşüşün büyük oranda konut grubu ve ev eşyası grubundan, bir miktar da giyim ve ayakkabı grubundan kaynaklandığı görülüyor. Endekste en yüksek paya sahip olan gıda grubunda ise fiyatlar aylık bazda yüzde 0.4 oranında yükselmiş. Geçen yılın temmuz ayında ise bu grupta yüzde 1.2 oranında düşüş vardı. Bu nedenle gıda fiyatları temmuz ayında enflasyonu bir miktar yukarı çekti. Gıda fiyatlarındaki yükselişin bir kısmı Ramazan etkisi ile açıklanabilir. Bilindiği gibi Ramazan ayı her yıl 10-11 gün geriye düştüğünden geçen yıl ağustos ayında görülen fiyat etkisi bu yıl temmuz ayında görüldü. Hatırlatmak gerekirse, geçen yıl gıda fiyatları aylık bazda yüzde 1.4 oranında yükselmişti. Bu nedenle gıda grubundaki yükselişin bir kısmı önümüzdeki ay bir miktar düzeltmeye uğrayacaktır.
Aşağıdaki tabloda ana harcama gruplarının yıllık enflasyona katkısının bir özeti yer alıyor. Enflasyona katkı oranlarını, yıllık artış oranının endeksteki payı ile çarparak hesaplıyoruz.

"tablo1.20120804224730.jpg"

Tabloda da görüldüğü üzere gıda grubu fiyatları yıllık enflasyonu yaklaşık 0.5 puan yukarıya çekmiş. Buna karşılık konut grubu ve ulaştırma grubundaki gelişmeler yıllık enflasyonu yaklaşık 0.2 puan aşağıya çekmiş. Diğer gruplarda gözle görülür değişiklik pek yok.
Yıl sonu hedefi olan yüzde 5 oranının bu yıl tutmayacağı artık kesin gibi. Kısa ve uzun vadeli enflasyon görünümünden söz etmek gerekirse, önümüzdeki iki ayda (ağustos ve eylül) enflasyonu  küresel gıda, petrol ve enerji fiyatlarına bağlı olarak bir miktar daha yükselebilir. Ancak ekim ayından itibaren güçlü bir baz etkisinin devreye girmesiyle enflasyonun son çeyrekte düşüşe geçeceğini tahmin ediyoruz. Merkez Bankası'nın beklentileri de bu yönde.
Çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşün yavaş da olsa devam etmesi yukarıdaki tahmini destekliyor. Aynı zamanda üretici fiyatlarında da düşüş trendi devam ediyor. Üretici fiyatlarında yıllık enflasyon temmuz ayında yüzde 6.1 oranına düştü. Bu oran sadece bu yılın en düşük seviyesi değil, aynı zamanda 2010'un Ocak ayından bu yana üretici fiyatlarında görülen en düşük enflasyon oranı.
Üretici fiyatları enflasyonu geçen yılı yüzde 13.3 seviyesinde tamamlamıştı. Hem üretici fiyatlarında hem de çekirdek enflasyon göstergelerinde görülen düşüş trendi orta ve uzun vadede tüketici enflasyon oranını da aşağıya çekecektir. Bu açıdan, Merkez Bankası'nın da tahminlerine paralel bir şekilde, yüzde 5'lik enflasyon hedefinin önümüzdeki yılın yarısından itibaren yakalanması mümkün diye düşünüyoruz. Bu yıl sonunda ise enflasyonun yüzde 7-8 civarında olacağını tahmin ediyoruz.

<h2><span style='font-size: 1.6rem;'>Yonca-Onuk Tersanesi<span style='font-weight: normal;'> ve </sp

ULAQ VE SALVO'NUN ARDINDAN DENİZLERDEKİ YENİ GÜÇ SANCAR!

Karahantepe geçici çatıyla korunma altına alınacak

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi