• $9,5287
  • €11,0934
  • 546.923
  • 1455.42
5 Mayıs 2013 Pazar

Enflasyonda sürpriz düşüş!

Nisanda TÜFE önceki aya göre yüzde 0.4 arttı. 2012 Nisan ayında bu oran yüzde 1.5'tu. Yani yıllık enflasyonda yüzde 7.3'ten 6.1'e indi. Enflasyon Mayıs 2011'den beri en düşük seviyesinde. TÜFE'deki düşüşteki en önemli faktörün gıda ve konut fiyatları 2012'nin Mayıs ve Haziran'ında gıdadaki negatif enflasyonun bu yıl nisanda olması yıllık enflasyonu aşağıya çekti. Gıda fiyatlarının marta göre yüzde 1.3 oranında düşüşü ve enflasyonu 0.4 puan aşağıya çekti. 

Kira ve konut yakıtını içeren konut grubunda da fiyatlar yüzde 0.2 oranında arttı. 2012 Nisan'ında ise yüzde 3.1 artmıştı. Bu farktan dolayı da konuttaki fiyat artışı yüzde 6.7'ye geriledi. Son bir yıldır bu oran yüzde 10 ve üzerindeydi. Konuttaki bu gelişmeler yıllık enflasyonu 0.5 puan düşürdü. Gıda ve konutun yıllık enflasyon düşüşüne katkısı 1.2 puan oldu.

Solda yıllık enflasyona katkıların karşılaştırmalı bir özeti yer alıyor. 


Tabloda, enflasyonda genel trendi belirleyen gıda ve konutun yıllık enflasyona katkısının marta göre 0.8 puan azaldığını görüyoruz. Ulaştırma fiyatları ve ikinci gruptaki düşüşler enflasyonda 0.3 puanlık düşüş sağlamış.
İlerisi için enflasyonu değerlendirirsek çekirdek göstergelerde nisandaki yeniden düşüş önemli Merkez'in takip ettiği ve mevsimsellik ayıklayan H ve I endekslerinde yıllık artış oranı yüzde 6 ve 5.4 seviyelerine gerilemiş. Bu da enflasyonun önümüzdeki dönemde düşeceğine işaret. Aynı zamanda ÜFE'de görülen yüzde 0.5 aylık düşüş ve ÜFE'de yıllık enflasyonun yüzde 1.7 oranında düşmesi de ciddi ve olumlu bir gösterge. Aşağıdaki grafikte çekirdek enflasyon göstergelerinin son dönemde izlediği seyir var. 

Yani enflasyonda yazınki gıda düşüşü erken olunca olumlu bir sürpriz oldu.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu