• $13,5352
  • €15,2744
  • 802.466
  • 1970.76
5 Eylül 2012 Çarşamba

Enflasyonda görünüm pek değişmedi

Tüketici fiyatları ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 oranında arttı. Geçen yılın aynı ayında bu oran yüzde 0.7 olduğundan, yıllık enflasyonda da çok küçük bir düşüş meydana geldi. Temmuz itibarıyla yüzde 9.1 seviyesinde bulunan yıllık enflasyon oranı 0.2 puanlık düşüşle yüzde 8.9'a geriledi. Kısaca, enflasyon temmuz ayındaki yükselişini geri aldı ve haziran ayındaki seviyesine geri döndü.
Aşağıdaki tabloda tüketici fiyatları endeksinde ana harcama kalemlerine göre yıllık enflasyona katkılar yer alıyor. Yıllık enflasyona katkı rakamlarını harcama grubunun endeksteki payı ile o gruptaki enflasyon oranını çarparak hesaplıyoruz.
Tabloda en sağdaki iki sütuna bakıldığında gerçekten de temmuz ve ağustos ayları arasında hemen hemen hiç farklılık olmadığını görüyoruz. Tek fark, diğer gruplara dahil olmayan mal ve hizmetlerin toplandığı 'çeşitli mal ve hizmetler' kaleminde enflasyona katkı 0.2 puan azalmış. Bu da çok önemli bir değişim sayılmaz.
Diğer yandan çekirdek enflasyon göstergelerinde yılın ilk aylarından beri devam eden düşüş trendi ağustos ayında da devam ettiğinden önümüzdeki dönem açısından düşüş yönlü umutlarımızı koruyoruz. Merkez Bankası tarafından yakından takip edilen ve enerji, alkollü içecekler, tütün ürünleri, gıda ürünleri ve altın hariç tutularak hesaplanan H ve I endekslerinde yıllık artış oranı sırasıyla yüzde 7.7 ve yüzde 7.2'ye gerilemiş durumda. Bu oranlar ocak ayında yüzde 8.8 ve yüzde 8.4 seviyesinde idi.
Çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşe ek olarak üretici fiyatları enflasyonunda da yıllık oran düşmeye devam ediyor. ÜFE'de yıllık enflasyon ağustos ayında yüzde 5'in de altına inerek yüzde 4.6'ya düştü. Temmuz ayında bu oran yüzde 6.1 seviyesinde idi."gokce.20120904231713.jpg"


Hem çekirdek enflasyon göstergeleri hem de üretici fiyatları önümüzdeki dönemde enflasyondaki gidişat açısından olumlu sinyal veriyor. Ancak son dönemde küresel planda en çok dikkat çekilen konulardan biri ABD'de kuraklık nedeniyle fiyatları artan gıda maddeleri. 
Dünya Bankası'nın hesaplamalarına göre temmuz ayında dünya genelinde yüzde 10'luk bir artış söz konusu. Haziran-Temmuz arasında mısır fiyatları yüzde 25, soya fiyatları yüzde 17 oranında artmış. Zaten küresel piyasalarda da mısır ve soya futures fiyatları da rekor seviyelere yükselmiş durumda. Tarım ve gıda fiyatlarındaki bu yükselişin altın ve enerji fiyatlarını da yukarıya çekmesi bekleniyor. Sonuç olarak da hem gıda hem de emtia kaynaklı yeni bir enflasyon dalgası ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu riskler gerçekleşmezse, baz etkisi kaynaklı olarak enflasyonun yılın son aylarında düşmesi beklenmekteydi.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar