• $9,5211
  • €11,0924
  • 547
  • 1455.42
5 Kasım 2016 Cumartesi

Enflasyonda düşüş devam ediyor

Ekim ayında enflasyon beklentilerden iyi geldi. Tüketici fiyatları aylık yüzde 1,4 oranında arttı ve bu oran geçen yılın aynı ayındaki yüzde 1,6’dan düşük olduğu için yıllık enflasyondaki düşüş devam etti. Temmuz sonunda yüzde 8,8’e kadar yükselmiş olan yıllık enflasyon yüzde 7,2’ye kadar geriledi.

TÜFE’nin detaylarına baktığımızda enflasyondaki düşüşün büyük oranda konut, sağlık ve eğitim gibi nispeten endekste payı az olan gruplardan geldiğini görüyoruz. Ayrıca, enflasyon endeksinde en yüksek paya sahip olan gıda fiyatlarında aslında yükseliş olmasına rağmen yıllık genel enflasyonun düşüyor olması sevindirici. Ancak, gerek döviz kurlarında gerekse petrol fiyatlarının etkisiyle ulaştırma sektöründe enflasyondaki düşüşü destekleyici bir görünüm yok.

Bu yılın başında yıllık bazda yüzde 12 civarında artan gıda fiyatlarında enflasyon oranı eylül ayında yüzde 4,2’ye kadar gerilemişti. Ekim ayında kısmi bir yükselişle yüzde 5,2’ye yükselen gıda fiyatlarının yıllık enflasyona katkısı da 1,0 puandan 1,2 puana yükselmiş. Benzer şekilde ulaştırma grubu fiyatlarındaki yıllık artış oranı da yüzde 7,5’ten yüzde 8,2’ye yükselince bu grubun enflasyona katkısı da 1,1 puandan 1,2’ye yükselmiş. Aşağıda yıllık enflasyona katkıları özetledik:

Eylül ve ekim aylarında enflasyondaki genel tabloda çok değişiklik yok. Ancak enflasyonun hâlâ arzulanan seviyelerin ve uzun dönemli hedef olan yüzde 5 seviyesinin oldukça üstünde olduğu gözden kaçmamalı. Her ne kadar son aylarda enflasyonun düşüş trendinde olması olumlu olsa da, gerek gıda sektöründeki dalgalanmalar, gerekse TL’nin değerindeki oynamalar enflasyonda istikrarlı ve kalıcı bir düşüşe potansiyel engel teşkil ediyor.

Nitekim döviz fiyatlarının doğrudan etkilediği üretici fiyatlarına ve çekirdek enflasyon göstergelerine baktığımızda ekim ayında olumsuz sinyalleri de gözden kaçırmamak gerek. ÜFE’de yıllık enflasyon 1,8’den 2,8’e yükselirken Merkez Bankası tarafından yakından takip edilen ve başlıca gıda, tütün, enerji, alkollü içecekler ve altın fiyatlarını hariç tutan H ve I endekslerinde yıllık enflasyon yeniden yüzde 8’in üzerine çıktı.

Yıl sonu açısından değerlendirdiğimizde, kasım ve aralık aylarında çok büyük sürprizler yaşanmazsa, enflasyon yüzde 7-8 aralığında yılı tamamlayacak. Dışsal şoklar nedeniyle döviz kurlarının dalgalanmaya meyilli olması ve son dönemde petrol fiyatlarındaki olası artış, cari açıktaki yeniden yükseliş belirtileri de Merkez Bankası’nı para politikasında zorlayacak. Ancak, enflasyondaki düşüşün kasım ve aralık ayında da devam etmesi faizleri düşürmek için bir miktar rahatlama getirebilir.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu