• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
6 Mayıs 2015 Çarşamba

Enflasyon yükseliyor

Nisan ayında tüketici fiyatları ortalama yüzde 1,6 oranında arttı ve bu oran geçen yılın aynı ayına göre daha yüksek olduğu için yıllık enflasyon yüzde 7,9’a yükseldi. Yıla başlarken yüzde 8,2’den 7,2’ye gerileyen enflasyon son üç ayda yeniden yükselişe geçerek yeniden yüzde 8 sınırına yaklaştı.
Enflasyonun ilk dört ayda yeniden yükselişe geçmesi yıl sonu hedefini de zora sokuyor.
TÜFE’nin detaylarına baktığımızda yıllık enflasyonda görülen 0,3 puanlık yükselişin gerisinde gıda ve ulaştırma fiyatlarının etkisini görebiliyoruz. Son bir yılda gıda fiyatları yüzde 14,4 oranında artarak yıllık enflasyona 3,5 puan katkı yaptı. Ana harcama grupları itibarıyla yıllık enflasyona katkıları aşağıdaki tabloda özetledik:

Tabloda da görüldüğü üzere, gıda grubundaki fiyat artışları neredeyse yıllık enflasyonun yarısını oluşturuyor. Yaz aylarında tarım sektörünün devreye girmesiyle daha düşük seyredecek gıda fiyatları bu sorunu bir miktar hafifletebilir.
Ancak, TL’nin değer kaybetmesi ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların doğrudan ve dolaylı etkileri de enflasyon üzerinde olumsuz baskı oluşturduğunu unutmamak gerek. Bu etkinin bir yansıması da üretici fiyatlarında görülüyor.
Şubat ayında yüzde 3,1’e kadar düşen üretici fiyatları yıllık enflasyonu nisan ayında yüzde 4,8’e yükseldi. Döviz kuru ve gıda fiyatlarındaki artışlar bir yana bırakıldığında enflasyonda olumlu gelişmeler de var.
Çekirdek enflasyon oranları son altı aydır düşüş trendinde.
Enerji, alkollü içecekler, tütün ürünleri, işlenmemiş gıda ürünleri ve altın hariç tutularak hesaplanan ve Merkez Bankası tarafından yakından takip edilen TÜFE-H endeksine göre yıllık fiyat artışları kasım ayında yüzde 9,9 iken bu oran nisan ayı sonunda yüzde 7,6’ya geriledi. Bu trendin devam etmesi orta ve uzun vadede enflasyonun da gerileyeceğine işaret olarak değerlendirilebilir.

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi