• $8,2751
  • €9,999
  • 482.803
  • 1427.73
05 Mart 2015 Perşembe

Enflasyon yükselişe geçti!

Tüketici fiyatlarında enflasyon yıla bir puana yakın düşüşle başlamıştı. Ancak şubat ayında bu durum tersine döndü ve yıllık enflasyon yüzde 7,2’den 7,5’e yükseldi. Hatırlanırsa, ocak ayında da enflasyondaki düşüş beklentilerin altında kalmıştı. Geçen yılın şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 7.9 olmuş, yıl genelinde yükseldikten sonra yılı yüzde 8,2 seviyesinde kapatmıştı.

TÜFE verilerinin detaylarına baktığımızda, şubat ayında tüketici fiyatlarının aylık yüzde 0,7 oranında arttığını, buna karşılık üretici fiyatlarındaki artışın aylık yüzde 1,2 olduğunu görüyoruz. Üretici fiyatlarında enflasyon enerji fiyatlarındaki düzelme sayesinde yıllık yüzde 3,1’e gerilemiş durumda. Ancak gıda fiyatlarından gelen enflasyon baskısı TÜFE’de yükselişe neden olmakta.
Aşağıdaki tabloda ana harcama gruplarına göre TÜFE’de yıllık enflasyona yaşanan gelişmeleri özetledik. Her harcama grubunda görülen yıllık enflasyon oranını o harcama grubunun endeks içindeki payıyla çarparak yıllık genel enflasyona “ katkı” rakamını hesapladık.

Tabloda da net bir şekilde görüldüğü üzere, enflasyondaki yükselişin gerisinde gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görülen fiyat artışları rol oynuyor. Bu harcama grubunda yıllık enflasyon şubat ayında yüzde 13.7’e yükseldi. Bu rakam enflasyonda olası düşüşe engel olmakta. Gıda grubu tüketici harcamalarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor ve toplam enflasyona katkısı da şubat ayında 3,3 puanda. Yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğu göz önüne alınırsa sadece gıda fiyatlarında görülen fiyat artışları bu hedefe ulaşmayı neredeyse imkânsız hale getiriyor.
Diğer yandan, küresel gıda fiyatlarına baktığımızda son iki yılda fiyatların sabit kaldığını yahut düştüğünü görüyoruz. Aşağıdaki grafikte hem yurt içinde gıda grubunun TÜFE enflasyonuna yaptığı katkıyı hem de IMF gıda fiyat endeksi verilerine göre küreel gıda fiyatlarında görülen değişimi birlikte gösterdik.

Grafiğin son dönemine bakıldığında, Türkiye’deki gıda fiyatlarının küresel fiyatlardan ayrıştığını görüyoruz. Döviz kurundaki dalgalanmalar bu ayrışmada ne kadar etkili bunu hesaplayamıyoruz. Ancak son dönemde döviz kurlarında görülen dalgalanmalar ve TL’nin hızlı bir şekilde değer kaybetmesi enflasyonun düşmesini engelleyen bir faktör durumunda. Petrol fiyatlarındaki gerilemeye paralel olarak ulaştırma fiyatları enflasyonu aşağıya çekiyor, ancak dolar kurundaki dalgalanmalar küresel olarak düşen enerji ve petrol fiyatlarının içeriye etkisini de sınırlıyor.

<p class='MsoNormal'>CHP'nin ve Genel Başkan'ın avukatı  Mustafa Kemal Çiçek, görevinden ve partiden

CHP'de 650 milyon krizi devam eder mi?

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı