• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
8 Şubat 2018 Perşembe

Enflasyon yıla düşüşle başladı

Geçen yıl son dönemlerinde yüzde 13 seviyesine kadar yükselen enflasyon ocakta yüzde 10,3’e düşerek yeni yıla olumlu bir başlangıç yaptı. Kasımda yüzde 13 olan enflasyon, aralıkta yüzde 11,9’a gerilemişti. Bu trend ocakta da devam etti.

Tüketici fiyatlarının detayına bakarsak, ana harcama gruplarında özellikle konut, ev eşyası, ve sağlık sektörlerinde aylık enflasyonun yüksek çıkması dikkat çekici. Bu sektörlerde fiyatlar aylık olarak yüzde 2,4 civarında artmış. Buna karşılık geçen yıl olduğu gibi bu yıl da mevsimsel faktörlerin etkisinin yoğun bir şekilde görüldüğü giyim ve ayakkabı sektöründe fiyatlar ortalama yüzde 6 gerilemiş. Sektörel ağırlıkların da göz önüne alındığı yıllık enflasyona katkılara baktığımızda düşüşe en fazla katkının gıda ve alkolsüz içecekler grubundan geldiğini görüyoruz.

Üç önemli gelişme dikkat çekiyor. Yüksek baz etkisinin devreye girmesiyle yıllık fiyat artışlarının aralıktaki yüzde 13,8’den yüzde 8,8’e gerilediği gıda ve alkolsüz içecekler grubunun yıllık enflasyona katkısı da 3 puandan 2’ye düşmüş. Buna karşılık konut grubunun enflasyona katkısı 0,4 puan artarak yüzde 1,8’e yükselmiş. Üçüncü olarak, gerek enerji ve petrol fiyatlarıyla gerekse döviz kurlarındaki dalgalanmalarla yakından ilişkili olan ulaştırma grubunda yıllık enflasyon yüzde 16’ya gerilemiş ancak hâlâ göreceli olarak oldukça yüksek. Bu üç sektörün dışında kalan harcama gruplarında enflasyon görünümü kabaca geçen yıla benzer bir şekilde seyretmiş.

Mevsimsel dalgalanan ve uzun dönem enflasyonu açısından öncü gösterge durumundaki çekirdek enflasyon verilerine bakarsak, yıllık enflasyonda görülen hızlı düşüşün çekirdek enflasyon göstergelerinde görülmediğini vurgulamamız gerekiyor. Mevsimsel ürün fiyatlarının hariç tutulduğu TÜFE-A endeksinde yıllık enflasyon yüzde 11,3’ten 10,8’e gerilemiş. Ancak özellikle enerji, alkollü içecekler, tütün ürünleri, işlenmemiş gıda ürünleri ve altın fiyatlarının dışarıda tutulduğu TÜFE-B ve TÜFE-C endekslerinde yıllık artış yüzde 12’nin üzerinde.

Çekirdek enflasyonun düşmüyor olması önümüzdeki dönemde enflasyondaki direnci göstermesi açısından en ciddi soru işareti durumunda. Enflasyondaki düşüş destekleyici olarak, üretici fiyatları enflasyonunun kasımdaki yüzde 17,3 seviyelerinden yüzde 12,1’e gerilediğini görüyoruz. Enflasyonla mücadele açısından bu son derece ciddi bir düşüş ancak üretici fiyat artışlarının hala tüketici fiyatları enflasyonunun üzerinde olduğunu hatırlatmakta fayda var.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar