• $15,9092
  • €16,8448
  • 943.161
  • 2383.93
5 Aralık 2012 Çarşamba

Enflasyon sürprizi!

Tüketici fiyatları enflasyonu kasım ayında olumlu bir sürpriz yaparak Merkez Bankası'nı faiz politikası konusunda rahatlattı.
Enflasyonda kasım ayında görülen sürpriz düşüşün gerisinde en temelde gıda fiyatlarında görülen olumlu seyir var. Yıllık bazda gıda fiyatlarındaki ortalama artış kasım ayında eksi yüzde 0.1 olarak gerçekleşti. Bu oran daha önceki üç ayda ortalama yüzde 1.5 ve 2 arasında dalgalanıyordu. Kasım ayında negatif olması olumlu bir gelişme oldu. Bunun sonucunda da yıllık fiyat artışı yüzde 4.3'e geriledi. Gıda fiyatlarındaki yıllık artış oranı son üç ayda  yüzde 10.4 seviyesinde idi. Dolayısıyla keskin bir düşüşten söz edilebilir. Özellikle de işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüşün katkısı önemli. Tablo ana harcama grupları itibarıyla yıllık enflasyona katkıları gösteriyor.

"tablo.20121204231037.jpg"
Kasımdaki düşüş  Merkez Bankası'nı para politikası konusunda güçlendirdi denilebilir. İki hafta sonraki toplantıda ekonomide iç talebi de artırmaya yardım edecek faiz indirimi söz konusu olabilir.
Diğer yandan, enflasyon cephesinde asıl önemli ve umut verici gelişme çekirdek enflasyon verilerinde düşüş trendinin kasım ayında da devam etmesi. Çekirdek enflasyona dair özel kapsamlı TÜFE göstergelerinin hepsinde yıllık bazlı düşüşler söz konusu. Merkez Bankası tarafından yakından takip edilen ve enerji, alkollü içecekler, tütün mamulleri, işlenmemiş gıda ürünleri ve altın fiyatlarını hariç tutan H ve I endekslerinde yıllık artış oranı sırasıyla yüzde 6.4 ve 5.7'ye gerilemiş durumda. Bu oranlar son 15 ayda görülen en düşük seviyeler. Aşağıdaki grafik çekirdek enflasyon oranlarında izlenen seyri yıllık enflasyondaki seyirle birlikte gösteriyor.

"denis.20121204230920.jpg"
Çekirdek enflasyonda düşüşün devam ediyor olması genel enflasyonda da düşüşün devam edeceği beklentilerini güçlendiriyor. Aynı zamanda üretici fiyatları  enflasyonun, kasım ayındaki yükselişe rağmen, hala yüzde 3.6 gibi düşük bir seviyede olması enflasyon konusunda olumlu . Uzun dönem hedefi yıllık yüzde 5 enflasyon aralık sonunda değil ama 2013 başlarında yakalanabilir.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister