• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
5 Aralık 2014 Cuma

Enflasyon kasımda yükseldi

Kasım ayında tüketici fiyatlarında aylık yüzde 0.2 oranında artış sonucu yıllık enflasyon yüzde 9’dan 9.2’ye yükseldi. Geçen yılın kasım ayında fiyatlar ortalamada sabit kalmıştı. Yılın son ayında ise fiyatlar ortalama yüzde 0.5 oranında artmış ve yıllık enflasyon yüzde 7.4 olarak gerçekleşmişti. Bu yıl enflasyonun hem yüzde 5 hedefinin hem de geçen yılki seviyesinin üstünde gerçekleşeceği zaten aylar öncesinden kesinleşmişti.

Gıda fiyatları yüzde 14.4

TÜFE verilerinin detayına baktığımızda kasım ayında yıllık enflasyondaki yükselişin gıda fiyatları kaynaklı olduğunu görüyoruz. Gıda fiyatlarında geçen yılın kasım ayında ortalama yüzde 1.3 oranında düşen fiyatlara karşılık bu yıl yüzde 0.2 oranında artış gerçekleşmiş. Bu nedenle de gıda fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 14.4’e ulaşmış. Aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere sadece gıda grubunun yıllık enflasyona katkısı kasım ayında 35 puana ulaşmış.

Tabloda gıda ve konut (kira artı ısınma ) gruplarının enflasyona toplam katkısının Kasım ayında 4.8 puana ulaştığını görüyoruz. Sadece bu iki grubun enflasyona katkıları bile enflasyon hedefine yaklaşmış durumda. Bu da enflasyonu hedefe yakınlaştırmanın zorluğuna ilişkin önemli bir gösterge sayılabilir.
Tabloda, gıda grubu haricinde en fazla değişim ulaştırma grubunda yaşanmış Son dönemde yaşanan petrol fiyatlarındaki düşüşler sonrasında ulaştırma grubunda enflasyonun düşüyor olması sürpriz değil. Ulaştırma grubunun yıllık enflasyona katkısı 0.3 puanlık düşüşle 0.8 puana gerilemiş. Bu düşüşün önümüzdeki dönemde de devam etmesi hem enerji ithalatı nedeniyle cari açığı, hem de fiyatlar kanalıyla enflasyonu olumlu etkileyecektir.

Merkez Bankası'na destek şart

Enflasyon konusunda önümüzdeki dönem göstergelerine bakarsak çekirdek enflasyon göstergelerindeki yüksek seyrin ve bazı göstergelerdeki yükselişin devam etmesi, hatta yüzde 10’un üzerine, yani çift basamağa çıkması rahatsız edici. Ancak üretici fiyatlarında petrol kaynaklı düşüşler nedeniyle ÜFE enflasyonunun yaklaşık iki puanlık ani düşüşle yüzde 8.4’e gerilemesi olumlu bir gelişme. Bu düşüş önümüzdeki dönemde tüketici fiyatlarına yansır, kurlarda da fazla bir oynama olmazsa, 2015’in ortalarına doğru enflasyonda hızlı bir düşüş beklemek gerek. Ancak seçim döneminin etkisi de göz önüne alındığında mali disiplinin sıkı sıkıya takip edilerek Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına destek şart.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı