• $7,2817
  • €8,7847
  • 405.112
  • 1527.45
06 Nisan 2011 Çarşamba

Enflasyon hala düşüyor!

Mart ayında tüketici fiyatları yüzde 0.4 oranında artarak, yıllık enflasyonu yüzde 4'ün altına taşıdı. Yüzde 3.99'luk yıllık enflasyon son 41 yılın en düşük seviyesi anlamına geliyor. Beklenenin altında gelen aylık enflasyon oranı yıllık enflasyonda düşüşü devam ettirdi.

Üretici fiyatlarında ise farklı bir görüntü var. Mart ayında fiyatlar yüzde 1.2 oranında arttı ve yıllık fiyat artışları yüzde 10.1 oldu. Tüketici fiyatları ile üretici fiyatları arasındaki makas son dönemde iyice açıldı. TÜFE'nin artış oranındaki hızlı yavaşlama bu makasın açılmasında en önemli faktör durumunda. ÜFE aralık ayından bu yana, yani sadece ilk çeyrekte yüzde 5.4 oranında arttı. Aynı dönemde TÜFE'deki artış ise sadece yüzde 1.6 oranında oldu.

ÜFE'deki artışın gecikmeli olarak TÜFE'ye yansıması kaçınılmaz gözüküyor. Bu da enflasyondaki son düşüş trendine rağmen beklentileri hala yüksek seviyede tutuyor. Merkez Bankası'nın beklenti anketinin mart sonu verilerine göre enflasyonun önümüzdeki on iki ay içinde yüzde 6.8'e yükselmesi bekleniyor. Bu beklenti ocak ayının başında yüzde 6.4 seviyesindeydi. Yani son üç ayda enflasyondaki 2.5 puanlık düşüşe rağmen enflasyon beklentileri 0.4 puan yükselmiş.

Enflasyon geçen yılı yüzde 6.4 seviyesinde kapatmıştı. Bu oranın 1.9 puanı gıda grubundan kaynaklanıyordu. Mart ayı sonunda gıda grubunun enflasyona katkısı 0.9'a düşmüş durumda. Yani enflasyondaki 2.4'lük düşüşün sadece bir puanı gıda grubundaki gelişmelerden kaynaklanmış. Ancak bu düşüş de işlenmemiş gıda fiyatlarındaki dalgalı seyirden ve geçen yılki yüksek artışlardan kaynaklanıyor.
IMF tarafından yayınlanan gıda fiyatları endeksi ise yıllık bazda yüzde 40 ortalama artışa işaret ediyor. TÜFE endeksinde ise gıda fiyatlarında 2004 yılından bu yana görülen en düşük yıllık artış oranı söz konusu. Gıda grubu fiyatları son on iki ayda sadece yüzde 3.5 oranında artmış. Bu oran sadece beş ay önce yüzde 17 seviyesindeydi. ÜFE endeksine göre tarım fiyatları son on iki ayda yüzde 10.5 oranında artmış. Benzer şekilde gıda imalatında yıllık fiyat artışı ortalama yüzde 7 oranında gerçekleşmiş. Bu oranlar önümüzdeki dönemde tüketici enflasyonunda da gıda kaynaklı yükselişin sürpriz olmayacağına işaret ediyor.

Diğer yandan, geçen yıl alkollü içkiler ve tütün mamullerinde fiyatlar ortalama yüzde 25 oranında artmış, toplam enflasyona katkı da 1.3 puan olmuştu. Mart ayı itibarıyla bu harcama grubunda fiyatlar yıllık yüzde 1.5 oranında düşmüş durumda. Bu da alkollü içkiler ve tütün mamulleri grubunun enflasyona katkısını eksi 0.1 seviyesine düşürmüş. Yani bu grup yıllık enflasyonu 0.1 puan aşağıya çekmiş. Bu resmin seçim takviminin ardından değişeceğini düşünüyoruz. Çünkü alkollü içecekler ve tütün mamullerinde fiyatlar büyük oranda vergi ayarlamaları ve regülasyonlarla belirleniyor. Bu ayarlamalar bu yıl büyük ihtimalle seçim sonrasına bırakılmış durumda. Alkollü içecekler ve tütün mamullerinde geciken fiyat artışları enflasyonda son üç ayda görülen 2.4 puanlık artışın 1.4 puanını açıklıyor.

"denis.20110405223657.jpg"

Yukarıdaki grafik enflasyondaki son dönem gelişmeleri özetliyor. Grafiğe ayrıca çekirdek enflasyondaki gelişmeleri de ekledik. Yukarıda değindiğimiz iki grubun (gıda ve alkollü içkiler) etkileri arındırıldığında, çekirdek enflasyon göstergelerinin son dönemde yükselişe geçtiğini görüyoruz.
Bu durum da yukarıda vurguladığımız gelişmeleri özetler nitelikte.

<p>Bursa'da kısıtlamada denetim yapan bekçilerin 'dur' ihtarına uymayan sürücünün, savunması şaşkınl

Bekçilerin 'dur' ihtarına uymayıp kaçtı, savunması şaşkınlık yarattı

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu