• $9,2891
  • €10,7592
  • 526.743
  • 1409.56
6 Kasım 2013 Çarşamba

Enflasyon düştü ama tablo olumsuz!

Ekim ayında tüketici fiyatları beklentilere göre daha yüksek bir artış gösterdi ve aylık enflasyon yüzde 1.8 oldu. Bu rakam geçen yılın aynı ayından daha düşük ve bu nedenle de yıllık enflasyon 0.2 puanlık düşüşle yüzde 7.7’e geriledi. Bu düşüşe rağmen enflasyonda genel görünümün olumlu olduğunu söylemek zor. 
Enflasyon verilerinin detaylarını özetlemesi açısından harcama gruplarının yıllık enflasyona katkısı aşağıdaki tabloda özetlenmiş. Bu tabloyu, enflasyon endeksindeki ağırlıkları fiyat artış oranlarıyla çarparak hesaplıyoruz. 
Tabloda da görüldüğü üzere, ekim ayında ulaştırma ve konut grubu fiyatlarında görülen olumlu gelişmeler yıllık enflasyonu toplam 0.8 puan aşağıya çekmiş. Bunda tabii ki son dönemde uluslararası piyasalardaki petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşlerin etkisi var. Altının dahil olduğu ve diğer gruplara dahil olmayan çeşitli mal ve hizmetlerin fiyatlarından 0.1 puanlık olumlu katkı var.  
Gıda, ev eşyası, giyim ve ayakkabı gibi doğrudan tüketime yönelik harcama gruplarında enflasyon yükselmiş. Sadece gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatları enflasyonu 0.6 puan yukarıya çekmiş. Diğer bir ifadeyle, gıda grubunda yıllık enflasyon yüzde 11.1’e ulaşmış. Bu da enflasyonda en fazla ağırlığa sahip olan harcama grubu olduğu için, enflasyonu önümüzdeki dönemde yükseltecektir. Genel olarak fiyatların yıllık ortalama yüzde 5 civarında yükseldiği giyim ve ayakkabı grubunda ise yıllık enflasyon yüzde 9.1’e zıplamış. Bu artışta bayramın etkisi de vardır mutlaka, ancak daha önceleri enflasyonu düşüren gruplar arasında yer alan ayakkabı fiyatlarının artık enflasyonu yükseltiyor olması önemli ve ciddiye alınması gereken bir değişim. 
Enflasyonda ekim ayında görülen düşüşe rağmen önümüzdeki döneme baktığımızda tablo çok olumlu değil. Yıl başında yüzde 2’nin altında olan üretici fiyatları yıllık enflasyonu yüzde ekim ayında 6.8’e yükseldi ve bu yükseliş devam edecek. Çekirdek enflasyon oranları da yükselmeye devam ediyor. Merkez Bankası tarafından önemle takip edilen H ve I endeksleri mevsimsel dalgalanmaları ve vergi gibi yönetilen faktörleri ayıklıyor. Aşağıdaki grafikte çekirdek enflasyon göstergelerindeki hızlı yükseliş görülüyor. Oranlar, yıllık enflasyon oranıyla aynı seviyeye gelmiş. Bu da önümüzdeki dönemde enflasyonun yükseleceğine işaret ediyor. Bu trend yılın son iki ayında olmasa bile 2014’ün ilk çeyreğinde etkisini hissettirecektir.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi