• $18,0852
  • €18,2545
  • 1018.3
  • 3020.01
6 Şubat 2015 Cuma

Enflasyon beklenen kadar düşmedi!

Tüketici fiyatlarında enflasyon yıla bir puana yakın düşüşle başladı. Ancak bu düşüş beklentilerin altında kaldı. Ocak ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 1.1 oranında arttı. Geçen yılın aynı ayında artış yüzde 2 olduğundan enflasyonda bir puana yakın düşüş gerçekleşti ve yıllık enflasyon yüzde 7.2’ye geriledi. Enflasyon geçen yılı hedefin 3.2 puan üzerinde yüzde 8.2 seviyesinde kapatmıştı.

Bu yılın ilk yarısında enflasyonda baz etkisi kaynaklı ciddi bir düşüş hem Merkez Bankası tarafından hem de piyasalar tarafından bekleniyordu. Endeksin detaylarına baktığımızda özellikle gıda fiyatlarında fiyat artışlarının beklentilerin oldukça üzerinde olduğunu görüyoruz. Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda fiyatlar ocak ayında yüzde 3.5 oranında arttı. Bunun sonucunda da yıllık fiyat artışı yüzde 11 seviyesinde kaldı.

En büyük katkı gıdadan

Aşağıdaki tablo yıllık enflasyonu harcama grubunun payı ile yüzde artışı çarparak enflasyona katkı şeklinde gösteriyor. Görüldüğü üzere enflasyona en fazla katkı yapan harcama grubu ayni zamanda en çok payı olan gıda ve alkolsüz içecekler grubu. Bu grubun tüketici enflasyonda payı yüzde 24.
Gıda grubunun enflasyona katkısı aralık ayına göre 0.4 puan düşerek 2.7’ye gerilemiş. Enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğu düşünüldüğünde bu katkının hâlâ çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan petrol fiyatlarındaki gerilemeye paralel olarak ulaştırma fiyatlarının genel olarak enflasyondaki düşüşe katkı yaptığını söylemek mümkün. Ulaştırmanın payı da yüzde 16. Ancak Dolar/TL paritesinde yaşanan dalgalanmalar bu etkiyi bir miktar zayıflatıyor. Aynı zamanda, konut, ev eşyası, giyim ve ayakkabı gibi harcama gruplarında görülen artışlar küçük de olsalar enflasyondaki düşüşü yavaşlatmış.

Düşüş daha da devam edecek

Enflasyonda özellikle baz etkisinden kaynaklı düşüşün önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor. Tabii bu düşüşe enerji fiyatlarının da katkı yapması gerekiyor. Ancak dolar kurundaki dalgalanmalar küresel olarak düşen enerji ve petrol fiyatlarının içeriye etkisini sınırlıyor. Aynı zamanda, enerji hariç üretici fiyatlarına baktığımızda kemikleşmiş bir enflasyonun varlığını devam ettirmesi ciddi bir sorun olabilir.
Benzer şekilde çekirdek enflasyon göstergelerinde de düşüşün sınırlı kalması yılın ikinci yarısında enflasyondaki düşüş trendinin tersine dönme ihtimalini akıllara getiriyor. Üretici fiyatları enflasyonundaki hızlı düşüşe rağmen, Merkez Bankası’nın yakından takip ettiği çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüş çok hızlı değil. Çekirdek enflasyon oranları da genel enflasyon seviyesinin üzerinde olması orta ve uzun vadede enflasyonun yükselebileceği anlamına geliyor.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi