• $17,9296
  • €18,3234
  • 1031.29
  • 2795.06
23 Haziran 2014 Pazartesi

Endonezya’da seçim ve geçim!

Önümüzdeki günlerde en ilginç olan siyasi olay ne olacak? Tamı tamına 17 508 adası olan, 360 etnik grubun beraber yaşadığı, tam 719 ayrı dil ve lehçenin konuşulduğu, 37 eyaletten oluşan, nüfusu bugünlerde 250 milyona yaklaşan ve dünyanın dördüncü büyük ülkesi ve aynı zamanda da dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan bir ülkede 7 Temmuz tarihinde yapılacak olan Başkanlık seçimi. Bu ülke enteresandır, bir seçimi kazanan bir kadını ülkenin başına getirmemek için, gözleri kör olan biri Başkan yapılmıştı!

16 yıl sonra bir ilk olabilir

Muhtemelen tahmin etmişsinizdir, Endonezya’dan bahsediyoruz. 9 Temmuz tarihinde yapılacak seçimde adaylardan biri, emekli bir general, halen mobilya imalatçısı ve hakkında bolca iddialar olan biri: Pravabo Subianto. Bu aday aynı zamanda bir zamanlar 1965 yılında bir darbeyle başa gelmiş olan ve ülkeyi tam 32 yıl yönetmiş Diktatör Suharto’nun da damadı!

Diğer aday ise eski bir işadamı, “normal vatandaş” Joko Widodo . Eğer işadamı “normal vatandaş” kazanırsa Suharto indirildikten bu yana geçen 16 yılda köklü elit dışında bir kişi ilk defa seçim kazanmış olacak.

1997 krizinden etkilenmişti

Ben Endonezya’yı ziyaret ettim ama sadece bir turist olarak orada bir hafta geçirmiştim. Ormanları ve denizi sevdim, insanları da güleryüzlü idi. Ama sadece Cava’yı bilmek bu ülke hakkında hiçbir şey bilmek anlamına gelmiyor. Ülkenin başkenti Cava Adası’ndaki Cakarta. Endonezya çok uzun yıllardır Latin alfabesi kullanıyor. Sömürgecilik ülkeye Portekiz’in 1511 yılında Malakka Adası’nı işgali ile gelmiş. 16’ncı yüzyılda ise Hollanda bölgeyi işgal edip, Portekiz hükümranlığına son vermiş. Endonezya ikinci Dünya Savaşı’nda Japon işgaline de uğramış. Sonunda Endonezya ancak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1945 yılında bağımsızlık ilan edebildi ama Hollanda bunu kabul etmemişti. Bağımsızlığı uzun mücadele ile yerleştiren ise, 1927 yılında siyasete giren ve emek veren Başkan Sukarno olmuştu. 1965 yılında ise Diktatör Suharto yüz binlerce insanın öldüğü kargaşada, askeri darbeyle Sukarno’nun yerine başa geçti ve 32 yıl yönetimde kaldı. Onu uzaklaştıran ise 1997 yılındaki Asya Ekonomik Krizi’nin tahribatı olmuştu.

Son 1 yılda yüzde 20'lik devalüasyon

Aslında Endonezya’nın tek bir resmi dili var ve yazıda ise Latin alfabesi kullanılıyor. Endonezya son global krizde, geçen yıl FED politika değişikliği sonrası en çok zorlanan beş ülke klasmanına bizimle birlikte girmişti. Son bir yılda paraları yüzde 20 devalüasyon geçirmişti. Ülke hâlâ gelişen bir ülke ve oldukça da zorlanıyor. Ama ülke ekonomisi de yere oldukça sağlam basıyor.
GSYİH satın alma gücü paritesiyle 1212 milyar dolar. 2014 yılında kişi başına gelir 5477 dolar olarak tahmin ediliyor. 2012 verileri ile ihracatı 199 milyar dolar ithalatı ise 185 milyar dolardı. Ülkede petrol da var. Kamu borcu /GSYİH oranı yüzde 24, bütçe açığı GSYİH oranı yüzde 3 civarında, 187 milyar dolar dış borcu ve 110 milyar dolar döviz rezervi var. Son dönemde büyüme yüzde 5-7 arasında, işsizlik yüzde 6 kadar ve cari açık da 27 milyar dolar kadar.
Endonezya sosyal konularda siyasette atılım yaparsa geleceği oldukça parlak bir ülke!

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor