• $16,3897
  • €17,5953
  • 973.44
  • 2450.84
11 Haziran 2011 Cumartesi

Ekonomi 'yavaşça' yavaşlıyor!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, haziran ayının içinde ve henüz TÜİK tarafından 2011 ilk çeyrek reel büyümesi açıklanmamışken, daha önce yapmış olduğu 2011 birinci çeyrek reel büyüme tahminini revize etti ve 2011 ikinci çeyrek reel büyüme tahminini de açıkladı. Aşağıda detayları bulunan ve Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre ülke reel büyümesi ikinci çeyrekte de yavaşlama trendinde!
Detaylara dönersek bu hafta açıklanan nisan ayı verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış rakamlarla Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında azaldı.
İthalat miktar endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,5 azalırken, ihracat miktarı yüzde 6,2 arttı. Nisan ayı verileri ekonomide birinci çeyrekte başlayan yavaşlamanın ikinci çeyrekte de devam edeceğini göstermesi açısından önemli. Hem Sanayi Üretim Endeksi'ndeki düşüş son 3 aydır devam ediyor, hem de ara malı ithalatı azalıyor.
Bu tabloya mayıs ayında Kapasite Kullanım Oranı'nda gerçekleşen 1 yüzde puanlık düşüşü de eklersek durum daha da netleşiyor.
Betam'ın ikinci çeyrek büyüme tahmini oldukça düşük. İkinci çeyrekte ekonominin birinci çeyreğe göre reel olarak yüzde 0,5 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Daha önce gerçekleştirdiğimiz 2011 birinci çeyrek büyüme tahminimizi ise yüzde 1,5'den yüzde 1,6'ya revize ediyoruz.
Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre GSYH'nın yıllık büyüme hızının birinci çeyrekte yüzde 10,6 iken ikinci çeyrekte yüzde 7,1'e düşeceğini tahmin ediyoruz.
Cari açık için nisan ayında ihracat ve ithalat miktar endekslerindeki gelişmeler umut verici. Ayrıca yaz aylarının gelmesiyle turizm gelirlerinin artması cari açık üzerinde mevsimsel olumlu etkisini gösterecek. Ancak yine de seviye olarak 2010'un oldukça üzerinde rakamlar görmeye devam edeceğiz. 2011 ikinci çeyrek sonunda yıllık cari açığın yüzde 8,7 olacağını tahmin ediyoruz.
Aşağıdaki tabloda 'betam' tahminleri sayısal olarak toplanmış bulunuyor.

Betam'ın GSYH ve Cari Açık Tahminleri
Kaynak
: Betam
*mea: mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış
**tea: takvim etkilerinden arındırılmış

"grfk.20110610234234.jpg"

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu