• $13,1138
  • €14,929
  • 755.825
  • 1809.53
13 Mayıs 2014 Salı

ECB neden pasif?

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Dünyada ekonomilerde tuhaf ve farklı trendler oluşmaya başladı. Bazı piyasa ajanları ABD ve İngiltere’de Merkez Bankaları’nın piyasaya verdikleri likiditeyi azaltma sürecinde olmaları nedeniyle endişelenmekte. Bu ülkelerde faizlerin yükselmesinden korkuluyor.
Bazı piyasa ajanları da özellikle Avrupa Merkez Bankası’nın piyasaya yeterince destek vermediğini, sadece konuştuğunu ve etkili icraata girişmediğini vurgulayarak endişelenmekte. Faiz indirimi isteyen çok.
Endişelenen sadece piyasa değil. Nisanda IMF Avrupa Merkez Bankası’na kredi faizini düşürmesi gerektiğini şiddetle tavsiye etmişti. Avrupa Merkez Bankası’nın o günlerdeki faizi zaten yüzde 0.25 düzeyinde idi.

OECD'nin tavsiyesine uymadı

Şimdi de geçtiğimiz haftada, Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim konseyi toplantısından önce OECD de IMF’in izinden gitmiş ve deflasyon tehlikesine karşı faizin düşürülmesini bir kere daha tavsiye etmişti. Bugün biliyoruz ki Avrupa Merkez Bankası OECD’nin tavsiyesine de uymadı.
Avrupa Merkez Bankası’nın 24 üyeli konseyinin karar alması oldukça zor çünkü ülkelerin işgücü piyasasında (sayısı kriz öncesinde 12’den şimdi 18’e çıkmış olan ülkelerde) örneğin Almanya’da işsizlik yüzde 10.1'den yüzde 5.1'e düşerken, İspanya’da işsizlik yüzde 11.1'den yüzde 25.3'e çıktı. Özellikle de Güney Avrupa ülkelerinde işsizlikteki yükseklik deflasyonist durgunluk tehlikesini gündeme getiriyor. Avrupa’da euro bölgesinin ortalama enflasyonu yüzde 0.5. Yani hedef olan yüzde 2 enflasyondan oldukça aşağıda. İşsizlik ortalaması ise yüzde 11.8 düzeyinde.

İşsizlik oranları dramatik

Ama çeşitli ülkelere bakıldığı zaman çok dramatik işsizlik oranları mevcut. Yukarıda söyledik. İşsizilik oranında rekor yüzde 25.3 ile İspanya ve yüzde 26.7 ile Yunanistan’da. Ama İspanya’da enflasyon eksi yüzde 0.2. Yunanistan’da enflasyon ise eksi yüzde 1.5. Bu iki ülkeye yüzde 17.4 işsizlik oranı ve yüzde eksi 0.9 enflasyon ile Kıbrıs’ı, yüzde 15.2 işsizlik ve yüzde eksi 0.4 enflasyon ile Portekiz’i, yüzde 13.9 işsizlik oranı ve yüzde eksi 0.2 enflasyon ile Slovakya’yı da ekleyince yüksek boyutta deflasyon riski yaşayan çok ülke olduğu ortaya çıkmakta.
Bu ülkelerin gereksinmesi olan para politikası ile örneğin yüzde 4.9 işsizlik ve yüzde 1.4 enflasyonu olan Avusturya, yüzde 5.1 işsizlik ve yüzde 0.9 enflasyon ile Almanya ve yüzde 8.5 işsizlik ve yüzde 0.9 enflasyonu olan Belçika'da uygulanması gereken para politikası tabii ki farklı oluyor. Avrupa Merkez Bankası tek bir politika ile tüm ülkeleri memnun edemeyeceği için bolca konuşuyor, ama silah çekmiyor, bekliyor!
Bu arada da Avrupa’da toparlanma kuvvetleniyor. Kuvvetlenme biraz daha artarsa Güney Avrupa ülkelerine daha çok finansman zaten piyasadan akacak!

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)