• $9,243
  • €10,7988
  • 530.553
  • 1432.8
6 Kasım 2016 Pazar

EBRD'nin Türkiye ekonomisi tahminleri

EBRD, İngilizcesi ile 'European Bank For Reconstruction and Development' adının kısaltılmış şekli. EBRD, EIB yani 'European Investment Bank' ile karıştırılmamalı. Ayni zamanda CEB kısaltmasıyla yazılan 'Council of Europe Development Bank' ile de karıştırılmamalı.

EBRD 1991 yılında kurulmuş. Yatırım yapılarak el uzatılan Doğu ülkelerinin, piyasa ekonomisi haline getirilmesi için kurulmuş bir kurum. Başlangıçta Doğu Bloku'ndan 40 kadar ülkeye yardım edilmiş ama örneğin ABD Avrupalı olmamasına rağmen, EBRD üyesi. EBRD 65 üye ülkeye sahip. Tamı tamına 5 kıta EBRD üyesi. EBRD‘nin merkezi Londra’da.

EBRD Sovyetler Birliği dağıldığında 3 kıtadan çok sayıda ülkeye yardım edilmiş. 2006 yılında EBRD Baltık ülkelerinden, yön değiştirip, Rusya, Ukrayna ,Ermenistan, Kazakistan ve Özbekistan gibi ülkelere destek vermeye başlamış. Ama 2010-2015 arasında, Avrupa’ya gelen global kriz, finansal sorunlar nedeniyle faaliyetleri engellemiş. EBRD 2014 yılında Rusya’da yeni projelere girmemeye başlamış. EBRD daha çok demokratik ülkelere yardım etme ilkesini de ön plana çıkartır olmuş.

Türkiye de EBRD’de hem proje alan bir üye, hem de finansman sağlayan bir üye.

3 Kasım 2016 Perşembe günü EBRD Türkiye ekonomisi beklentilerini yayınladığı bir raporla aktarmış.

Raporda, 2016 yılının başındaki istikrarlı gidişata rağmen, yılın ikinci yarısında Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin, olağanüstü hal durumunun, rating kuruluşlarının not indirimlerinin ve bölgesel gerilimin sonucu, ülkenin ekonomisinin dalgalanmaya başladığını vurgulamış.

EBRD Baş İktisatçısı S. Guriev, "Türkiye ekonomisi dalgalanmalar geçirmekte" demiş. Guriev "Türkiye gene de yüzde 3 büyüyecektir ama eskiden yüzde 4 civarında büyümekte idi. Petrol fiyatları nedeni ile cari açık oranının daha önceki yüzde 5.7 oranından sonra, yüzde 4.3 değerine düşerek azaldığını ama son dönemin sonucu olarak cari denge oranının yeniden yükselmeye başladığını!" da gündeme getirimiş.

Guriev Türkiye’nin yüzde 25 civarında dış finansman gereksinmesi yaşadığını, enflasyonun ise yüzde 7 değerinin biraz üstünde olduğunu vurguladı.

Rapor, Türkiye’nin bankacılık ve kamu finansmanı görünümünün isitikrarlı olduğunu ama petrol fiyatlarının da kısa vadede artmamasının önemli olduğunu vurgulamış.

<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor