• $17,9421
  • €18,3246
  • 1031.3
  • 2795.06
14 Temmuz 2017 Cuma

Dürüst olamayan kültür

Aşağıdaki sözlerin hepsi New York Times’ın 12 Temmuz tarihli sayısının 12'nci sayfasından tercüme edilerek aynen aktarılıyor.

Donald Trump’ın 2016'daki Başkanlık kampanyası sırasında, oğlu Donald Trump Junior, Natalia Veselnitskaya adlı Rus kadın avukatla konuşmak için buluşmuştu. Veselnitskaya, Kremlin'le sıkı ilişkisi olan bir kadın Rus avukatıydı ve Trump Junior ile konuşurken de ona Hillary Clinton ile ilgili 'politik pisliği' detaylı şekilde aktaracağını vaad etmişti.

2016'da 9 Haziran tarihinde yapılan görüşme ve konuşma sonrası, tabii ki Robert Müller III adlı ve Adalet Bakanlığı'nın son dönemde atadığı özel savcı, Rusya'nın Clinton’un seçimi kazanmaması için geçmiş bazı olayları bilgi olarak, Trump takımına vererek hariçten katılması konusuyla çok ilgili idi.

Genç Trump konuşulanlara ait saçma açıklamalar yapmıştı. Ona kalırsa geçen cumartesi günü söylediği gibi, konuşmanın biri, Rusya’nın ABD vatandaşları için oldukça önemli olan, başkalarının çocuklarını alıp kendi evlatları yapma olayını, Rusya’nın yasakladığı gibi saçma ve gerçekten çok uzak bir konu idi.

Bir gün sonra ise, Times gazetesi, önemli bilgili kaynaklarının, mesela Veselnitskaya’nın, Bayan Clinton konusunda zarar verici konuların konuşulmuş olduğu sözü ortalığa dökülünce de, genç Trump anlatılanların aslında manasız olduğu ve de evlat edinme konusunun kullanılmasıyla ilgili saçma şeyler olduğunu yutturmaya çalışmıştı.

Dikkatli bakılırsa Donald Trump Junior, saçma bahaneler kullanarak, aslında toplantıya Clinton konusunda zarar verici konular bekleyerek gittiğini itiraf etmiş bulunuyordu. Pazar günü gecesi ise Moskova’dan The Times’a gelen bir haber ve e-mail, Veselnitskaya’nın enformasyonunun Moskova’dan aktarıldığını bildiriyordu. Yani Bay Trump ve oğlunun ve onlarla çalışanların ne kadar gerçek dışı konuştukları böylece ortaya çıkıyordu. Bay Trump’ın altı ay içinde ne kadar çok gerçek dışı veya alenen yalan şeyler bile söylediği bilinir hale geliyordu.

Bu tür bir Başkan yaklaşımı modern çağda ABD’de pek rastlanılmamış bir durumdu. Tabii başkanın yaklaşımı onunla çalışanları da etkiliyor. Mesela Beyaz Saray yöneticilerinden Reince Priebus da Fox News’ta Veselnitskaya’nın Trump kampanyası için bir 'nothingburger' olduğunu söyleyerek konuyu saptırıyordu.

Ama sorulması gereken soru, yönetim dürüstlükten uzaklaşırsa vatandaşlar yöneticilerin söylediklerine nasıl itimat edeceklerdi?

Pazartesi günü sorulardan bunalan Donald Trump 'Junior' kendine bir avukat tuttu. Beyaz Saray Basın Sekreteri Yardımcısı olan Sarah Huckabee Sanders ise saçmalara ekleme yaptı: "Benim uygunsuz olarak gördüğüm tek şey toplantının detaylarının medyaya verilmiş olmasıdır!" diyordu.

Ben de aferin diyeyim bari!

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor