• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
23 Ağustos 2013 Cuma

Durun, inecek var!

Kurlar zıplıyor, faizler yükseliyor, borsa düşüyor, sermaye tüyüyor açıklamaları, mahvoluyoruz feryatları ortalığı dolduruyor. Nedeni ne? Ne olacak ki bu değişiklikler olmakta? Tabii ki bu kadar fazla felaket tellalı ortalıkta konuşur durursa, piyasa karmakarışık hale gelir. 
Piyasacı milleti uzun zamandır uçmakta idi, çünkü ABD Merkez Bankası FED’in 30-31 Temmuz tarihli geçmiş toplantısının özeti 21 Ağustos 2013 günü yayınlanacaktı. Bu özette ABD’de para daraltması başlayacağına dair bilgi olabilirmiş ve bu bilgi ortalığa döküldüğü zaman da birden faizler yükselir, dolar değerlenir ve sermaye kaçışı başlarmış. Bu nedenle hem ülkemizin cinleri hem de dış alemin cinleri peşinen pozisyon alırmış ki bir sürprize kurban olmasınlar. 
21 Ağustos günü geldi geçti. Karar özetinde hiçbir tüyo yok. Karar özetinde daha evvel söylenmemiş tek bir söz de yok. Tüm metni okudum, bilgisayarımda duruyor. 

YİNE HİÇBİRŞEY DEĞİŞMEYECEK

Peki bu çığırtkan medyada, gazetede, televizyonda, radyoda, hem ülke içinde hem de yurt dışında, merak edip de bu karar özetinin aslını indirip kendisi okuyarak ortalığa bilgi sonucu ahkam kesmeye başlamış kaç kişi var sizce? Bence çok çok az kişi. Ortalıkta konuşanlar da internetin tanıdığı saçmalama hakkını kullananlardan kopya, naylon fikirleri pazarlıyorlar. 
Üstelik cinlerin bir kısmı da karara katılmayan, itiraz eden kişilerin ne dediğine bakarak yeni ipuçları arama peşindeler, ama E.George adlı üye dışında hiç kimse alınan kararların metnine itiraz etmemiş ve Bayan George da verilere bakıp karar veririz yerine tarih söyleyin demiş, başka bir şey dememiş. 
Yani Bernanke Merkez Bankası eylül ayındaki toplantıda da aynı şekilde bir rapor üzerinden karar verecek. Gene hiç bir şey değişmeyecek. Ama biz boş yere iki kere daha türbülans yaşayacağız.  

HAREKETİN HİÇBİR DAYANAĞI YOK

Ancak  2014 yılının başında veya ilk altı ayında işsizliğin yüzde 7 civarında olacağı, enflasyonun ise yüzde 2 civarında olacağı ve FED’in yavaş yavaş bu 85’lik menkul kıymet alımlarını o zaman azaltmaya başlayacağı, ama 3 trilyon dolarlık likidite stoğuna dokunmaya değil, stoğa marjinal katkılara müdahale edeceğini, bunu barbarca yapmayacağını ve 2015 yılında işsizlik oranı yüzde 6.5’a doğru geldiğinde esas likidite stoğu azaltma işlemini yapacağını, aynen Mayıs ayı sonrasındaki beyanatlarında ve raporlarda söylediği gibi söylüyor. 
Tekrar ediyorum, 10 sayfalık rapor özetinde politika değişimine dönük tek bir kelime veya ipucu yok. Dolayısıyla şimdi panik yapmak gerekmiyor. Bugün panik abesle iştigaldir. Kur riski olanların risklerini azaltmaları için bir yıl kadar zamanları vardır. 
Tekrar söyleyelim şu anda piyasada gözlemlenen hareketler hiçbir politika değişimi bilgisine dayanmıyor ve tamamen uyduruk yorumlarla üretilen kötü beklentiler piyasaları sallayıp duruyor!

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı

İstanbul'da mesire alanları ve tabiat parklarında piknik ve spor yapılabilecek