• $9,586
  • €11,1346
  • 556.781
  • 1492.68
18 Ekim 2013 Cuma

Dünyayı sallayan ABD’li kimdir?

Ülkemizde bir laf vardır, “Anasına bak kızını al!” derler, ama bunun mantıki paraleli de “Babasına bak oğlunu al!”  sözüdür. Bugün size ABD’yi borç limiti kavgasına sokan Cumhuriyetçi Parti’deki “üç düzinelik” gücünü kullanarak tüm Dünya ekonomisini sallamaya hazırlanan Ted Cruz’un geçmişini anlatacağım ki Obama kimlerle savaşıyor bilinsin. Ted Cruz’un babası Rafael Bienvenido Cruz , 1939’da Küba’da doğmuş, Diktatör Batista döneminde hapise  girmiş, dayaklar yemiş ve 14 yaşında Castro’nun askerlerine katılmış, komünizmi seçmiş. Ancak Castro farklı davranmaya başlayınca da, bu sefer de ona muhalefet edip, sonunda 18 yaşında ABD’de Texas Austin’e kaçmış. 

İşçi bir anne rahip bir baba

ABD’ye kaçıp evlenip çoluk çocuğa katılan baba, çocuklarını çok tutucu büyütmüş. Bulaşık yıkayarak üniversitede okuyan baba Cruz bir ABD vatandaşı ile evlenmesine rağmen Kanada’da çalıştığından da ancak 25 yıl sonra ABD vatandaşı olabilmiş. Bu süreçte  de rahiplik yapmaya başlamış ve halen de Texas’ın Carrollton kasabasında en tutucu mezheplerden “ Southern Baptist” mezhebinin rahibi. Cruz’un annesi İrlanda ve İtalyan karışımı bir aileden gelme. Baba Cruz ile Anne Cruz önce Kanada’da çalışmışlar, 1974’te de ABD’ye dönmüşler ama döner dönmez de boşanmışlar. 70 doğumlu ve hayata Kanada vatandaşı olarak başlayan bebek Cruz, sefaleti ve hayatın tüm sorunlarını ailesinde yaşamış. Houston’da ise “Southern Baptist” okullarına gönderilmiş. Cruz daha 13 yaşında iken ‘Free Market Foundation’ adlı serbest piyasa taraftarı bir derneğe üye olmuş. 1992’de ise Princeton’dan mezun olurken de sık sık münazaralara katılmış ve katı piyasa taraftarı tezlerle göze çarpmış. Harvard’ da ise hukuk doktorası yapmış. 

Suriye müdahalesine karşı

Daha o zamanlardan ABD Başkanı olmaya karar veren Cruz 1995-1996 tarihinde ABD’de Yargıtay Baş Hakim yardımcısı görevine gelen  ilk ‘Latino’ olmuş. 1997-1998 arasında özel hukuk bürolarında çalışmış ve Cumhuriyetçilerin Parti sözcüsü olan J.Boehmer’i davalarda  savunmuş. 1999 yılında Bush-Cheney seçim kampanyasında görev almış. 2000 sonrasında Bush onu ABD Adalet Bakanlığı Başsavcı Yardımcısı yapmış. Sonra atandığı Texas Eyaleti Başsavcılığında bireysel silahlanma, ve ölüm cezalarının arttırılması gibi tezleri savunmuş. 2008’de ise yeniden özel hukuk bürosunda çalışmaya geri dönmüş. 2012’de ise Tea Party üyeleri, Texas konservatifleri, Bush ve Sarah Palin tarafından desteklenerek Texas‘tan Cumhuriyetçi Parti  Senatörü seçilmeyi başarmış. 17 Nisan 2013’te ABD’nin Suriye’ye müdahalesine karşı çıkmış. 23 Eylül 2013 tarihinde ise ABD tarihinin en uzun dördüncü , iki gün süren engelleme konuşmasını,  yaparak, borç limiti konusunda anlaşmayı engelleyen ve ABD’yi bugünkü zor duruma sokan kişilerin lideri olmayı başarmış. Cruz’un eşi  Heidi Cruz Goldman Sachs’da çalışmakla beraber, Bush döneminde Dışişleri’nde Condoleezza Rice’ın yardımcılığını yapmış. Cruz ABD’yi borç limiti kavgasına sokmakla  kazandığı “şöhreti” israf  etmemeye niyetli. Hem Kanada hem de ABD vatandaşlığı olan Cruz 19 Ağustos 2013 tarihinde Kanada vatandaşlığından çekilerek salt ABD vatandaşı olmuş ve  2016 seçimlerinde Cumhuriyetçilerin Başkan adaylığına soyunmaya da hazırlanmıştı . Ama borç tavanı anlaşmasıyla Cruz müthiş bir gol yedi. Demokratlarla anlaşma yapıldı ve Cruz da kös kös evine gitti! Ama anlaşma Ocak ayına kadar, Cruz gene ortalığa dökülür.         

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı