• $15,8859
  • €16,8596
  • 941.871
  • 2393.61
8 Temmuz 2018 Pazar

Dünyanın durumu

Batı’daki ülkelerin birliğinin başı belada. Bu durum hem Avrupa, hem Amerika ve hatta hem de dünyanın tümünü zora sokabilir.

Amerika savaş sonrasında Avrupa’yı ayakta tutabilmek için elinden geleni yapmıştı. 1940 ve 1950’li yıllarda AB ve NATO’yu doğurdu ve de soğuk savaşta Avrupa ülkelerinden, daha iyi güç ortaya çıkmasını sağladı. ABD bu gelişmeleri hem Avrupa ülkeleri, hem de kendi çıkarları için yapmıştı. ABD iki Dünya Savaşı’na girmek zorunda kalırken German-Franco düşmanlığını ortadan kaldırmak ve de Sovyet tehlikesinden kurtulmak için gerekenleri de yapmıştı.

Ama bugün ABD ve Avrupa, giderek daha yabancılaşma durumundalar. Brüksel’deki Nato zirvesinden önceki 11 ve de 12 Temmuz toplantılarının havası çok kötü. Başkan Trump, Avrupalıları sadakatsız olmakla suçluyor. Avrupa’da Trump’ı eleştiriyor. 16 Temmuz’da Helsinki’de yapılacak diğer bir zirve toplantısında ise ABD’nin Rus tarafını kendi Avrupalı dostlarından daha fazla methetmesi pek mümkün.

Ancak her iki toplantı da sorunsuz geçse de, Trump eleştirme dozunu artıracak, kültür farkını yükseltecek.

Bay Trump ve Generalleri der ki, NATO ülkeleri savunma harcamalarını 2024 yılına kadar GSYİH‘nın yüzde 2 düzeyine kadar artıracaklarına söz vermişlerdi. Ama ABD’nin sağcı tarafı Avrupa’nın İran’ın nükleer tarafına destek vermesini istemiyorlar, bunu da durumu İsrail’i destekler hale getirmek için istemedikleri de açık. Trump sürekli AB’nin ABD’den istifade etme çabası içinde olduğunu da düşünüyor. Birçok kişi veya kurum ise Batı’nın Birliğinin kurtarılması gerektirdiğini düşünüyor.

Ama bu nasıl olacak? Birliğin destekleyicileri pratik olmak zorunda. AB bölünmemiş olmak zorunda. Bu da Almanya ve İtalya gibi varlıklı ülkeler savunma konusunda daha çok harcama yapmak zorunda demek. Mesela NATO yerine başka bir güç konulamıyacak bir yaklaşım.

Güvenlik sürdürülmesi gereken bir yaklaşım. Rusya Sovyetler Birliği değil. Ama gücü azalan bir kurum. Modern güçleri de var. AB ve de Nato bu iki ülkenin Avrupa ile benzer hareket etmesini sağlamak zorunda. NATO Trump’ın düşündüğünden daha kırılgan.

Asya ise Putin’in de desteğiyle küçük ülkelerin büyük ülkeler gibi benzer hakları olmasını sağlamak zorunda. Bay Trump da daha kuvvetli bir Amerika gerektiğini düşünüyor. Bu nedenle de Avrupa’nın da daha destekçi olması gerektiğini gündeme getiriyor. Bu da oldukça zor.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister