• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
4 Ekim 2013 Cuma

Dünya lideri ülke saçmalıyor!

Önce FED likidite daraltacak paniği yaratarak ülkeler ve piyasaları sarstı, şimdi de Mart 2013 tarihinden bu yana  Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki bütçe ve borç limiti tartışması felaket getirdi. Sorunlar hem ABD’yi, hem Avrupa, Asya ve tüm gelişen dünyayı sallamaya başladı. Kur, faiz, borsa, dolar, altın, petrol yani her tür piyasa karıştı. İşler iyice zora girdi. Çünkü FED 30 Ekim’de bir kere daha toplanacak ve likidite için tekrar karar verecek. Şu anda Bernanke’nin 30 Ekim’de likidite konusunda adım atması mevcut belirsizlik ortamında çılgınlık olur. Acilen bir uzlaşma olmazsa likidite konusunda Bernanke’nin ve FED’in adım atması, aralık ayındaki FED kararına kalır! 
Fakat ekim ayının  birinde, ABD Temsilciler Meclisi’nin bütçe ve borç limiti konusunda Cumhuriyetçilerin karar alması ve borç limitini değiştirmekten kaçınması, sorunların daha uzun zaman gündemde kalacağı ve ekim ayının 17’sinde ise sadece 30 milyar dolar fonu kalacak olan ABD Hazinesi’nin tamamen kilitlenmiş olacağını gündeme getirdi. 

OBAMA MUHATAP BİLE OLMUYOR

ABD tarihine bakılırsa ABD Hazine’sinin kilitlenmesi  geçmişte de olmuştur. ABD Bütçe Kanunu 1976 yılında yenilenmişti ama çözüm de pek getirememişti, 1995-1996 döneminde ise, yani tam 17 yıl önce, hükümet iki defa kilitlenmişti. İkinci kilitlenmenin 18’inci günü ise Cumhuriyetçi bir milletvekili ve Senato Parti sözcüsü olan Bob Dole “Yeter!” diye bağırarak, Cumhuriyetçiler  ile Demokrat Clinton’ın durumu müzakere etmesine olanak sağlamış ve görüşmeler sonrasında Başkan Bill Clinton’ın arzusu gerçekleşmişti. Çünkü Dole o günlerde Başkan adayı idi ve oy kaybetmek istemiyordu. Ancak bugünkü sorun ile geçmişteki sorun birbirlerinden biraz farklı: Clinton döneminde Clinton -Gingrich arasındaki kavga harcama ve denk bütçe konusu üzerinden olmuştu. Şimdi ise sorun politika üzerinde anlaşamamak. Konu da Obama’nın “bebeği “olan sağlık reformu. 
Şimdi Senato’da Demokratlar hakim ve Senato yeni sağlık reformunu destekliyor. Bugünkü Cumhuriyetçiler ise bölünmüş vaziyette. Cumhuriyetçilerin içinde yer alan ve Tea Party denen tutucu sağ milletvekilleri ise harcama, gelir, vergi tartışması yapmadan, tamamen mevcut sağlık reformu kanununu kaldırmak için kavga ediyorlar. Bu nedenle de hiç uzlaşma ve görüşme girişimi olamıyor. Bu nedenle de sorunun uzun süre devam etmesi gündemde. Tea Party’nin tutucuları sağlık kanununun kabul edilmiş bir kanunu olduğunu, bu kanunu geçiren Başkan Obama’nın da ikinci defa seçim kazandığını, yani halk tarafından desteklendiğini unutuyorlar. Obama da bu nedenle hiçbir sağlık kanununu engelleme girişimine muhatap olmuyor.      

ABD’NİN YAVAŞLAMASI KESİN

Sonuç ise komik! Financial Times çarşamba günkü manşetinde fotoğraflarla sergiliyordu: ABD’nin New York’taki Ellis adası ve oradaki büyük sembol  “Özgürlük Anıtı” kapanmıştı. Keza Washington’daki Lincoln Memorial da kapanmıştı, ziyaretçi kabul edilmiyordu. Paris’teki Amerikan mezarlığı da kapananlar arasında idi. Her yere “Girmek yasaktır!” tabelaları asılmıştı. Amerika’nın bütün eyaletlerindeki Ulusal Parklar da kapalıydı ve oralarda kamp yapanlar da terk etmek zorunda kalmışlardı. 
ABD’deki “sivil” Federal çalışanlar arasından (yani asker, hava alanı personeli ve sivil polis gibileri dışındakiler ) toplam  800 bin sivil Federal çalışanın önemli bir kısmı da belirsiz bir süre eve gönderilmek ve maaş alamamak durumuna geldiler.  ABD’deki sivil Federal çalışanların yüzde 29 kadarı Başkent Washington’da. Ayrıca örneğin Alaska ve Hawaii gibi çok sayıda sivil Federal memur olan yerler de en çok tahribat görecekler arasında. 
Komiktir ki bu hafta ilan edilecek olan ve FED politikaları açısından kritik olan işsizlik ve istihdam verileri de ilan edilemeyecek, çünkü veri toplayan memurlar eve gönderildi. Bu olanlar biraz devam ederse  ABD’nin  büyümesinin yavaşlaması da kesin . Yani FED de zor durumda ama onlar en azından kendi maaş paralarını kendileri basıyorlar, maaşsız kalmazlar!   

<p>Pürüzsüz cilde sahip olmak kadınların en hassas olduğu noktalardan biri. Hava şartları, yanlış ku

Kışa girmeden pürüzsüz cildin sırrı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi