• $9,5071
  • €11,0915
  • 545.949
  • 1455.42
11 Mayıs 2013 Cumartesi

DTÖ'nün tepesine bir Brezilyalı!

Geçen salı Cenevre'de toplanan 159 adet Dünya Ticaret Örgütü üyesi ülkenin temsilcileri Brezilyalı Roberto Carvalho de Azevedo'yu örgütün yeni Başkanı olarak seçti. DTÖ aslında 11 yıldır sonlandırılamayan "Doha Round" görüşmeleri nedeniyle dünyadan uzak kalmıştı, ve sadece dış ticaret ihtilaflarında hakemlik yapıyordu. Böylece dünyada dış ticaretin yeniden düzenlenmesi konusunda büyük fikir ayrılıkları oluşmuştu ve sonuçta "bölgesel işbirliği" yaklaşımı ortaya çıkmış, aslında Doha Round sonuç üretemediğinden beri dış ticarette radikal  gruplaşmalar oluşmuştu. Bölgesel yaklaşım ve Çin, Hindistan ve Brezilya'nın büyümesi ve dünya ticaretinde ağırlıklarının artması ve kur manipülasyonu iddiaları da, DTÖ'yü pasifize etmişti.

ÖNDER BREZİLYA
ABD, Kanada ve Meksika arasında yapılan NAFTA anlaşması ile başlayan ortaklık, 1994'ten itibaren Meksika ABD'nin yanında yer aldı. Latin Amerika'da Meksika'ya ilaveten Şili, Peru ve Kolombiya da ABD'ye yanaşmış  ve "Trans Pacific Partnership" (TTP) yaklaşımıyla dünyadaki en büyük ticaret bloklarından birini oluşturmuşlardı. Bunlar K.Amerika, Avrupa ve Asya ile ticaret anlaşmaları yaparak bölgesel entegrasyon ve Güney ve Orta Amerika'da kurulu ve Şili'den Meksika'ya uzanan  bir "Pasifik" arz zinciri kurmayı hedeflemişlerdi. Meksika ihracatı son dönemde yüzde 80 ABD'ye gittiğinden onlar zaten serbestlik taraftarıydılar çünkü ekonomileri, krizde bu ortaklıkları nedeniyle büyüme sergilemişti. 
Bu gruba karşı Brezilya önderliğinde ticarette korumacılık taraftarı Latin Amerika örgütü olan Mercosur ortaya çıkmıştı. Mercosur, Avrupa ve ABD'deki korumacılığı zayıflatmak için 1991'de kurulmuş, Arjantin, Brezilya, Uruguay ve Venezüella'dan oluşan bir "Ortak Pazar" da vardı. Brezilya, ABD ve Avrupa'nın büyük tarım ürünü piyasalarının kendilerine açılmasını kovalıyordu. Bu arada Avrupa ile Japonya arasında ve ABD ile Avrupa arasında ticaret anlaşmaları da pişmekte idi.

MÜTHİŞ PAZARLIKÇI
Cenevre'deki D.T.Ö toplantısında örgütün şimdiki Başkanı Fransız Pascal Lamy 1 Eylül'de Başkanlığı bırakıyordu.1 Aralık'ta da Doha'nın ve DTÖ'nün geleceğini belirleyecek bir toplantı ise Bali'de yapılacaktı.Bu nedenle 2 aday olan yeni başkanın seçilmesi gerekiyordu. Birincisi ABD ve diğer zengin ülkelerin adayı, Chicago Üniversitesi'nden ekonomi doktorası olan, Meksikalı Ticaret Bakanı ve Herminio Blanco Blanco. 
İkinci aday Brezilyalı, diplomat ve 1997'den beri Brezilya'nın DTÖ'deki sürekli temsilcisi olan pazarlıkçı 55 yaşındaki Roberto Carvelho de Azevedo. 
Siçimi gelişen asi ülkelerin" adayı kazandı. Azevedo geçmişte, Avrupa ve ABD'deki tarım sübvansiyonlarına yaklaşımları konusunda davalar açmış, kararlar çıkarıp kazanmıştı. DTÖ 1995'te GATT yerine kurulmuştu. 2001'de DTÖ üyesi olan Çin,Hindistan ve Brezilya zengin ülkelerin yönlendirdiği ticaret liberalizasyonu yaklaşımına şimdi Brezilyalı başkan ile daha güçlü olarak direnebilecekler! 2008 global krizinden bu yana bir global korumacılık dalgası henüz ortaya çıkmadı ama DTÖ de 1994 yılındaki "Uruguay Round" sonrasında önemli bir icraat da yapmamıştı da denebilir.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu