• $13,5048
  • €15,3614
  • 770.205
  • 1809.65
7 Ekim 2017 Cumartesi

Donald Trump nasıl bir başkan anlayın!

Pazar akşamı Las Vegas’ta 64 yaşındaki Stephan Paddock adlı çok zengin bir kumarbaz önceden planlandığı kesin belli olan bir yaklaşımla, kaldığı Mandalay Bay Resort and Casino adlı tesiste, silahlarını valizlerle otelin 32’nci katına taşımıştı. Sonra da camlarını tamamen açtığı iki 32’nci kat penceresinden ateş ederek, aşağıda konser dinlemekte olan 22 bin kişiyi ateşe tutmuş, 11 dakika içinde en az 59 kişiyi öldürmüş ve de 530 kadar kişiyi de, çoğu ağır olmak üzere, yaralamıştı. Polisler ve otelin güvenlik personeli hangi odadan ateş edildiğini zorla bulduktan sonra onu durdurmak için patlayıcı atmışlar ve de böylece kapıdan girmeye çalışanları vurmasını önlemişlerdi. Kumarbaz sonunda çaresiz kalınca da, kendi tüfeğiyle kendisini öldürmüştü.

Katilin, silahları Nevada, Kalforniya, Texas ve Utah’tan almış olduğu da belirlendi. Bu cinayet son 50 yıldaki ABD tarihindeki, en çok ölüm olan silahlı cinayet. Manyak kumarbazın bir de 2010-2013 arasında Atlantis Otel’de çalışmış olan Marilou Danley adlı sevgilisi vardı ama o ABD’deki cinayet döneminde Philipinler’de tatilde idi. Bu nedenle ortada yoktu.

Şimdi gelelim Donald Trump’a! Trump ne zaman Avrupa’da terör saldırısı olsa, ABD’ye seyahatle gelenleri yasaklayalım der dururdu. Trump geçen ay Londra’da yeraltında bomba patlatıldığında, hiç ölüm olmayan bu vakadan şikayetçi olmuş ve de Scotland Yard daha tedbirli olmalı idi nutkunu atmıştı.

Ama Trump kendi ülke tarihinin en büyük cinayetlerinden biri olan, otel cinayeti için ise tanrım kurban insanların iyileşmelerini sağla demiş, dua etmeye başlamıştı.

Ama tabii ABD vatandaşları gerçekleri pek bilmiyor. Edvard Luce adlı yazar 5 Ekim tarihli Financial Times yazısında çok güzel özetlemiş.

Başkan Trump geçen yılki seçim öncesindeki kampanyasında 30 milyon dolarlık kampanya harcaması parasını kısa adı NRA olan ‘National Rifle Association’ denen ve de tüfeklerin ve diğer savaş aletlerinin serbest bırakılmasını isteyen kurumdan almıştı. Ve de milyonlarca silahların serbestisini talep eden kişiler de ona oy vererek seçilmesine neden olmuştu. Unutulmamalı ki 77.000 oy farkıyla seçilen bir Başkan, NRA kökenli destekçilerinin oyları ve paraları olmasa, bugün başkan olmayacaktı.

Trump üstelik seçildikten kısa bir süre sonra da Obama tarafından getirilmiş olan ‘beyin ve akıl sorunları olan kişilere’ silah satılmaması konulu yasağı da kaldırmıştı. NRA’nın yıllık toplantısında ise Trump toplantıya katılarak, bu toplantıya katılan tek ve ilk ABD başkanı olmuştu.

Daha söylenecek bir şey var mı?

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor