• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
10 Mayıs 2017 Çarşamba

Donald Trump, Güney Koreyi de küstürebilir!

Donald Trump nükleer bir Kuzey Kore’yi kabul etmiyor ve Çin’in Kuzey Kore’yi durdurmasını talep ediyordu. Ama Güney Kore seçimi döneminde, zamansız bir Trump müdahalesi, G. Kore seçimlerinde aşırı sol bir adayın seçilmesinin önünü açtı. ABD’nin, Kuzey Kore üzerindeki baskısını kabul etmeyen Güney Koreli bir siyasetçiyi gündeme getirdi.

Adayın adı Moon Jae –in. Önümüzdeki salı günü yapılacak olan seçimlerde yüzde 40 kadar desteği olmasına, tutucu cenahın çok bölünmüş olması, bir de Trump’ın saçmalaması da eklenince, Güney Kore Moon’u kazanma durumuna getirdi.

Donald Trump Güney Kore’ye, Kuzeye karşı Güney Kore’de kurulması geçen hafta gerçekleşen Thaad adlı füze karşıtı defans sisteminin bir milyar dolar düzeyindeki maliyet parasını vermeyeceğini geçtiğimiz günlerde Reuters de ortaya dökünce, Trump’ın güvenilemez bir kimse olduğu tezi ortaya çıktı. Şimdi de ABD Güvenlik Bakanı Mc Master, ABD’nin maliyeti ödeyeceğini söyleyerek durumu kurtarmaya çalışıyor.

Moon daha evvel Başkan Roh Moo Hyun'un başyardımcısı olarak 2000’li yılların ortasında Pyongyang’a, yani Kuzey Kore’ye 100 milyon dolar nakit yardım yaparak Kaesong sanayi bölgesini kurdurmuştu. Bu sanayi bölgesi 2016 yılında kapatıldı ama Bay Moon yeniden açacağını söylüyor.

Seçim kampanyasında Moon Kuzey’e karşı bazı söylemler yapmıştı ama Thaad füze sistemine karşı da konuşmakta idi. Moon Başkan seçilirse ve küserse de Kuzey Kore’ye karşı ABD faaliyetlerini desteklemeyebilir.

Moon, ABD yöneticilerinin Kim Jong -Un ile konuşmaları gerektiğini söylüyor. Aslında Çin de, Güney Kore’nin Thaad anti füze tesisinin kurulmaması gerektiği şeklinde konuşuyor.

Bay Moon’un ekonomik politikaları da farklı. Her yıl yüzde 7 kamu harcaması artışı yapacağını, bunun becermek için bugünkü yüzde 3.5 olan kamu harcamasını iki misline artıracağını vurguluyor.

Bunu yapabilmek için en yüksek vergi oranı olan yüzde 40 oranını, daha fazla vatandaşa uygulayacak. Diğer taraftan da büyük şirketlerin vergi oranlarını yüzde 22 oranından yüzde 25 düzeyine çıkartmayı da planlıyor.

Son günlerdeki anketlere göre tutucu aday Hong Joon Poo, yüzde 17 civarında oy topluyor, merkeziyetçi Ahn ise yüzde 21 civarından aşağıya gelmekte. Seçmenlerin yüzde 20 kadarı da kararsız.

Tabii Trump, Güney Kore seçimi bitene kadar çenesini tutabilirse!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi