• $9,2589
  • €10,7474
  • 526.056
  • 1409.56
23 Ocak 2018 Salı

Doların değeri 2018 yılında nereye gider?

Dolar bir yıl kadar önce diğer ülke paralarına karşı değer kazanmıştı. Ama döviz kuru uzmanı olarak konuşmaya çalışanlar şimdi derler ki, dolar 2018 yılında hafifçe değer kaybeder. Bu değer kaybının gerçekleşmesi de birkaç önemli olguya bağlıdır diyenler de, bazı nedenlerde anlaşıyor.

Örneğin The Economist dergisi üç neden gündeme getirmiş. Aşağıya derginin dolar konusundaki üç analizini özet olarak aktarıyoruz.

Birinci neden, dünya ekonomisinin gidişatının dolar üzerine etkisini gündeme getiriyor. Analistler doların değer kaybı ABD’nin durumunun kötülüğünden daha çok, diğer ülkelerin paralarının durumunun iyileşmesine bağlı diyor.

Eğer ABD, geçmişte olduğu gibi ekonomik büyüme açısından güvenilebilecek tek ülke olsa idi, doların kuvvetlenmesi için neden var denebilirdi denmekte. Ama bugünlerde, hemen her yerde ve her ülkede, değeri artan hisse senedi borsaları ve de artan petrol fiyatları gibi faktörler var. Bu nedenle de yatırımcılar dolar dışındaki ülke paralarına kaymaktalar.

İkinci bir neden olarak da politika yapanların yaklaşımıyla ilişkili olarak düşünülüyor. Bugünlere kadar kimse değerli paraların peşinde koşmuyor tersine ucuz paralara itibar ediliyordu. Çünkü dünya talebinden daha büyük bir miktar kazanmak istiyorsan, ithalatı durdurmak ve de ihracatı artırmak gerekiyordu.

Zengin ülkelerin merkez bankaları da, para politikasının az bile olsa sıkılaştırılması, diğer paralara karşı ülke parasını değerlendirerek kötü sonuç verir diye düşünüyor. Tabii şimdi global ekonomi kuvvetlendikçe de faizleri yükselen ekonomilerin ülke parasının yavaşça değerlenmesi pek önemli de olmuyor. Faizler artık sadece ABD’de değil, mesela Kanada ve de Japonya’da da artırılıyor.

Üçüncü olarak aşırı doz para politikası da yavaş yavaş ortadan kalkınca da, temel altyapı önem kazanıyor. Mesela geçtiğimiz yazda Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi alınmış bonoları satacağını vurgulayınca, bu yaklaşım geçen yıl euroyu değerlendirdi. Euro 1.11 dolardan 1.20 dolara kadar geldi, peşinden de yen değerlenmeye başladı. Hatta Polonya ve de Çek Cumhuriyeti paraları da değerleniyor.

Özetle yukarıda vurgulanan faktörler, 2018 yılında doların değerlenmesi pek gündemde olmayacak işaretini veriyor! Piyasaya bakılırsa, dolar az bir miktar değer kaybeder tezi hakim.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi