• $17,9604
  • €18,3205
  • 1031
  • 2795.06
23 Mayıs 2016 Pazartesi

Dolarda tek çözüm ortak karar almak

M.Dolan bir Reuters mensubu. Hem ekonomi teorisi hem de uygulama açısından önemli bir düşünür. Aşağıda ABD, dolar ve global görüşlerini özet olarak aktarıyoruz.
2015 yılında, dünyaya hakim nerede ise tek bir para cinsi yani dolar vardı. Diğer taraftan da dünya savaşlarından sonraki dönemde hiç görülmemiş oranda da artmış bulunan bir global borç stoku vardı. Bu ortamda dolar faizinin sadece 0.25 bile artacak olması bile ortalığa korku salmakta idi.
Amerika’da bankalar, şirketler ve hane halkı, kendilerini borçtan kurtarmaya çalışmıştı ama bugün gelinen ortamda Avrupa, Çin ve gelişen ülkelerde hızla artan borçluluk, global toplam borç tutarının 2007-2008 çöküş dönemindeki düzeyinden çok çok daha fazla bir miktara geldi.

Fed'in elleri bağlanıyor

Fakat biraz gerçeklere bakılırsa, BIS (Bank for International Settlements) verilerine göre, doların dominansı, global toplam döviz işlemlerinin yüzde 90 kadarının dolarla yapılması, elde tutulan global döviz rezervlerinin yüzde 60 kadarının dolar olması ve de ABD dışındaki toplam borç ve varlıkların da yüzde 60 kadarının da dolar cinsinden olması nedeni ile, önemli bir gerçek.

Dolar faizi arttığında ve de dolar değerlendiğinde ve global ortamda dolar borç ve faizlerini ödemek zorlaştığında, ABD ihracatçıları, emtia şirketleri ve de ekonominin geneli FED’in ellerini serbest bırakmıyor. Bu durumda ABD Merkez Bankası FED, aslında doların global temel rezerv para olmasından kendi de hoşlanmıyor.
Geçenlerde Zürich’te konuşan New York FED Başkanı William Dudley diğer ülke paralarının da rezerv para statüsü kazanmaları, eğer ABD’nin kötü yönetilmesinden kaynaklanmıyorsa, aslında iyi bir şeydir dedi. Eğer FED dünya çapında bir şok yaratmamak için global çapta para politikasını ayarlamak, faiz artışlarını frenlemek ve geciktirmek zorunda kaldı ise ve gevşek para politikasını, ilave borç artışı yaratmamak için biraz frenlemiş olması ve şimdi de yaklaşımını ilave borç ve sorun yaratmama arzusu ile yavaşlatması da iyidir dedi.

Aynı toplantıda Zürich’te konuşan BIS Finans ve Ekonomi Bölümü Başkanı Cladio Borio da, doların global para olarak ağırlığı da, ABD’nin daha büyük bütçe açıkları ve de cari denge açıkları yaratmasına yol açmamalı dedi. Gelişen ülkelerin de, aşırı gevşek ABD para politikasına da doların değer kaybı sonucu rekabet gücü kazanması nedeniyle endişeli baktıklarını da ekledi.

Dolar yeniden yükselecek

Morgan Stanley de yazdığı raporda, aynen BIS gibi, gelişmiş ülkelerin likiditeyi arttırmalarının borç yarattığını ve de borcun daha da artmasının ancak borçları konsolide etmek, daha uzun vadeye çevirmek ve benzeri politikalarla sağlanabileceğini de vurguladı.

Bu arada Morgan Stanley doların tekrar, yani yakında yeniden değer kazanabileceğini söyledi ve zaten bu dönemde ABD dışında hiçbir ülkenin parasının değer kazanmasını kaldıramayacağını da analize ekledi.
Diğer ülke paralarının da döviz rezervi rolüne soyunmalarının da hiçbir problemi çözemeyeceğini de ekledi.
Söylenenlerin özeti, işbirliğinin ve ortak karar almanın tek uzun vadeli çözüm olduğu!

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor