• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
17 Mart 2013 Pazar

Dolar değerlenecek gibi!

Bu değişimin arkasında euro bölgesindeki zayıflığın etkileri ile ABD'nin toplamasından kaynaklanan pozitif değerlendirme ve beklentiler var. 
Euro Bölgesi 2012 istihdam sayıları bu hafta ilan edildi. Son üç ayda, son yedi yılın en düşük istihdam verileri gerçekleşti. 15 aydır daralan Avrupa Birliği ekonomisi liderlerinin bir türlü kemer sıkma ile büyüme arasında kesin bir tercih kararı verememesinden muzdarip. Bu hafta sonu toplanan liderler hala Brüksel bütçesini tartışıyorlar ve karar veremiyorlar. 
17 üyeli Euro Bölgesi'nde 2012 yılının dördüncü çeyreğinde istihdam azalarak 145 milyon kişiye indi, yüzde 0.3 azaldı. 2008 yılında zirvede olan istihdam 150.4 milyon kişi idi. Euro Bölgesi'nde 16 milyon işsiz var ve 2012 yılında işsiz sayısı bir milyon kişi arttı.

ABD HIZLA İYİLEŞİYOR
Mevsimlik düzeltilmiş verilerle, Portekiz'de istihdam azalışı  % 2, İspanya'da yüzde 1.4 , Güney Kıbrıs'da %  1.3 ve İtalya'da yüzde 0,4. 
ABD işgücü piyasası ise hızla iyileşmekte. 4 haftalık ortalamalardan derlenmiş işsizlik sigortasından ödeme talepleri verisi 2008 mart ayından bu yana en düşük değer olan 347 bin değerine indi. Mevsimlik düzeltme yapılırsa da 332 bin düzeyine inmiş bulunuyor. Şubat ayında 236 bin kişi iş bulduğundan da işsizlik oranı, son dört yılın en düşük değeri olan yüzde 7.7 değerine indi. Uzun zamandan beri işsizlik sigortası almaya devam eden kişi sayısı ise mart ayında 89 bin düşerek 3 milyon 24 bin kişiye geriledi.  
Enflasyon cephesine dönülürse de ABD ÜFE enflasyonu ocak ayına göre yüzde 0.7 arttı. Ama enerji ve gıda dışı çekirdek ÜFE enflasyonu sadce 0.2 puan yükseldi. ÜFE bir evvelki yıla göre 1.7 artmış oldu, ama zaten enflasyon hedefi yüzde 2 olduğundan bu gelişme pek dikkat çekmedi. Benzin fiyatları yüzde 7.2 artarken, enerji fiyatları geneli de yüzde 3.0 arttı.  
Piyasada bu Avrupa ile ABD gelişmelerinin yönünün farklılığının açığa çıkması, yakında doların değer kazanacağı yönünde görüşlerin ortalığa hakim olmasına yol açtı. Dolar 2013 şubat ayından bu yana zaten yüzde 4 değerlenmiş bulunuyor. Yedi sanayi ülkesinin paralarını bir arada dikkate alan Wall Street Journal dolar endeksi de bu yıl yüzde 5 artmış bulunuyor ve temmuz ayından bu yana en yüksek değerine ulaştı. Yen karşısında ise dolar eylül ayından bu yana yüzde 20 değerlenmiş bulunuyor.

HERKES DOLAR DİYOR
IMF, ABD'nin bu yıl yani 2013 yılında yüzde 2 büyüyeceğini, ama Japonya'nın yüzde 1.2, İngiltere'nin yüzde 1 boyutunda büyümede kalacaklarını, ve Euro Bölgesi'nin de yüzde 0.2   daralacağını tahmin etmekte.
Zaten dolar çeşitli ülkelerin döviz rezervleri içinde tüm aleyhine dedikodulara rağmen hala en büyük oranda tutulan para birimi.
Çin'de ise durum biraz farklı. Çin Merkez Bankası'nın başında on yıldır oturan Başkan Zhou Xiaochuan, bu hafta yaptığı ve yılın en önemli olayı sayılan basın toplantısında, Çin enflasyonunun son 10 yılın en yüksek değeri olan yüzde 3.2 düzeyine çıktığını vurguladı. Bu durumda artan konut fiyatları da önemli katkı yapıyor. 3.2 bu beklentilerin çok üstünde bir enflasyon rakamı. 2012 yılında yüzde 7.8 büyüyen Çin, şimdi hem enflasyonu hem de kredi ve konut sektöründeki balonları kontrol için sıkı para politikasına müracaat edecek. Bu da Avrupa ve ABD'nin tersine bir yaklaşım ve ne sonuç vereceği de merak ediliyor.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak