• $13,4584
  • €15,2849
  • 792.521
  • 2011.16
5 Ocak 2017 Perşembe

Dış ticarette toparlanma

Kasımda, dış ticaret beklentiler doğrultusunda bir miktar azalarak 4.1 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı ayında açık 4.3 milyar dolardı. Detaylara baktığımızda, hem ithalatın hem de ihracatın yıllık bazda arttığını, ancak ihracattaki artışın daha hızlı olduğunu görüyoruz. İhracat geçen yıla göre yüzde 9.7 artarak 12.8 milyar dolara yükselirken, ithalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarak 16.9 milyar dolar oldu. İthalatın detaylarında kasımda en yüksek artışın tüketim malı ithalatında olması, dikkat çekiyor.

TÜİK tarafından mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltilen dış ticaret verilerine göre ise ihracat bir ay öncesine göre yüzde 0.9 oranında azalırken, ithalatta düşüş yüzde 4.6 oranında, yani daha keskin oldu. Aşağıdaki grafikte mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verileri özetleniyor.

Grafikte de görüldüğü üzere, ihracat son aylarda dalgalı ama yatay bir seyir izlerken son on iki ay itibarıyla ortalama aylık 11.8 milyar civarında seyrediyor. Buna karşılık ithalat iki yıl önce sergilediği keskin düşüşle aylık 20 milyarın üzerindeyken yaklaşık 16 milyar dolar seviyesine gerilemişti. Son aylarda bu trend devam etti ve son on iki aylık ortalama ithalat 16.5 milyar dolar oldu. İthalatta iki yıl önce görülen düşüş kuşkusuz petrol ve enerji fiyatlarında görülen düşüşlerin bir sonucu olmuştu. Ancak, aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, petrol ve doğal gaz ithalatında fiyat düşüşünden kaynaklanan keskin düşüşe karşılık miktar olarak ciddi artış söz konusu olmuştu. Bu nedenle, küresel enerji fiyatlarında görülebilecek yükselişlerin dış ticarette yeniden hızlı bir bozulmaya yol açma riski var.

Bölgeler itibarıyla ihracat performansına baktığımızda, en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa’ya ihracatın yüzde 7.2 arttığını görüyoruz. Kasımda toplam ihracatın yüzde 55’i Avrupa’ya yapılmış. Bu payda yüzde 48 AB ülkelerine, yüzde 7 ise diğer Avrupa ülkelerine ait. İhracatta payı ikinci sırada olan ve toplam ihracatın yüzde 27’sini oluşturan Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerine yapılan ihracat da Kasım ayında yüzde 24 oranında yükselmiş.

Kasımda özellikle ihracatta görülen toparlanmanın yeni bir trend başlangıcı mı yoksa geçici bir toparlanma mı olduğunu kestirebilmek zor. Ekonomik aktivite açısından ihracatın büyümeye yapacağı katkı önemli. Bir yandan TL’nin değer kaybının ihracata olumlu katkı etmesi beklenirken, diğer yandan özellikle üretimde ithal hammadde ve enerji bağımlılığı bu toparlanmayı geciktirebilir. Diğer yandan gerek içeride gerekse dışarıda yaşanan politik gelişmelerin ekonomik aktivite üzerine olumsuz etkisi, hem ihracatı hem de ithalatı aşağıya çeker.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı