• $13,7461
  • €15,5554
  • 787.756
  • 1910.41
2 Mayıs 2014 Cuma

Dış ticarette toparlanma hızlandı!

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Mart ayına ilişkin dış ticaret verileri son derece olumlu geldi. İhracat geçen yılın aynı ayında göre yüzde 12.4 oranında artarak 14.7 milyar dolara yükselirken bu aynı zamanda aylık ihracatta bir rekor oldu. Buna karşılık ithalat yüzde 3 oranında düşerek 19.9 milyar dolara geriledi. Böylece geçen yılın mart ayında 7.4 milyar dolar olan dış ticaret açığı yüzde 30 oranında azalarak 5.2 milyar dolara geriledi.
Dış ticaret rakamlarında mevsimsel düzeltmeden sonra da mart ayında görülen toparlanma dikkat çekiyor. Aşağıdaki grafikte mevsimsel düzeltilmiş dış ticaret verilerinin izlediği seyir özetleniyor. Grafiğin son döneminde hem ihracatta görülen hızlı yükseliş, hem ithalattaki düşüş, bunun sonucunda da dış ticaret açığında görülen toparlanma belirgin bir şekilde görülebiliyor:

Dış ticaret verilerinin detayına bakıldığında, ilginç bir durum göze çarpıyor. Toplam ithalat yıllık yüzde 3 oranında düşerken, yatırım malları ithalatında yüzde 8.3 oranında yıllık artış var. Bu durum, bir anlamda yatırımların arttığına işaret ediyor. Bu nedenle olumlu. Ara malı ve tüketim ithalatında sırasıyla yüzde 3.7 ve 12.0 oranında düşüş gerçekleşmiş. Bu trendin devam etmesi uzun dönem açısından da önemli.
İhracat bölgelere göre detaylandırıldığında ise ana ihracat pazarımız Avrupa ülkelerine yapılan ihracat yüzde 30.9 artarken sorunlu bölge olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya yapılan ihracat yüzde 4.6 oranında azalmış. Bu durum son dönemde var olan trendin devam ettiğini gösteriyor. Aşağıdaki grafik ana ülke gruplarına göre ihracatın gelişimini özetliyor:

Bu gelişmeler, dış ticarette düzelme ve sanayi sektörü üretiminde ve yatırımda toparlanma 2014 reel büyümesinin yüzde 3 değerinin üstüne çıkabileceğini gösteriyor.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler