• $13,4849
  • €15,3133
  • 770.991
  • 1857.4
2 Temmuz 2013 Salı

Dış ticarette tablo net değil!

Bu hafta açıklanan dış ticaret verilerine göre mayıs ayında ihracat yüzde 1.4 artarken ithalattaki yıllık artış oranı yüzde 6.7 oldu. Nisan ayında ithalat artışı daha hızlı olmuş, ancak ihracat yıllık bazda azalmıştı. Bu açıdan ilk bakışta ithalattaki yavaşlama ve ihracattaki artış olumlu bir görünüm sergiliyor. 
Mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltilmiş verilerde de ihracattaki aylık artışın yüzde 1 ithalattaki artışın ise yüzde 6.5 oranlarında olduğunu görüyoruz. 
İlk beş aylık toplam rakamlara bakarsak, ithalatın 104.8 milyar dolara, ihracatın 62.8 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Buna göre geçen yılın aynı dönemine göre ithalat artışı yüzde 8.1, ihracat artışı ise yüzde 2.9 oranlarında gerçekleşmiş. İthalatın hem aylık bazda hem de toplamda ihracattan daha hızlı artması sonucu da dış açık mayıs ayında yüzde 14.8 oranında, ilk beş ayda da yüzde 16.9 oranında arttı. 
Aşağıdaki grafik mevsimsel düzeltilmiş dış ticaret verilerinde izlenen seyri özetliyor. 

Grafikte, ithalatın dalgalı da olsa yukarı yönlü ve hızlı bir artış trendinde olduğunu, ihracatın ise son dönemdeki düşüşün ardından sabit düzeyde dalgalandığını görüyoruz. Bu durum da, ekonomik toparlanma temposu, iç talep gelişmeleri ve ihracat pazarlarımızda gözlenen zayıf talep göz önüne alındığında çok da sürpriz değil. 
Dış ticaret verilerinin detaylarına baktığımızda ise tüketim malları ithalatında birkaç aydır gözlemlenen artış temposu devam ediyor. Tüketim malı ithalatı mayıs ayında yüzde 12.1, ilk beş ayda da yüzde 14.1 oranında artmış. Yatırım ve ara malları ithalatında ise artış oranları daha düşük seviyelerde kalmış: Yüzde 2.8 ve 6.7. Yani mayıs ayı açısından hem üretim temposunda hem de yatırım temposunda bir miktar yavaşlama söz konusu. Mayıs ayının son günlerinden itibaren görülen Gezi Parkı olaylarının dış ticaret verilerine yansıması boyutu ise büyük oranda haziran ve temmuz ayların verilerinde görülebilecek.  

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı