• $7,5526
  • €9,0544
  • 410.915
  • 1538.04
02 Ocak 2012 Pazartesi

Dış ticarette tablo değişiyor!

Yeni yıla ekonomi açısından gelebilecek en güzel haberle başlıyoruz. Devamı da gelecek gibi.
Kasım ayına ilişkin açıklanan dış ticaret verileri ihracattaki artışın devam ettiğini ama ithalattaki artışın hızlı bir şekilde yavaşladığını gösteriyor. Ekim ayında yıllık bazda yüzde 9 artan aylık toplam ihracat kasım ayında yüzde 19 oranında artarak 11.1 milyar dolara yükselmiş. Buna karşılık ekim ayında yüzde 15 oranında artan aylık toplam ithalat kasım ayında yüzde 9 oranında artarak 18.6 milyar dolara yükselmiş.
Bu veriler sonrasında da iki yıldır ilk defa dış ticaret açığında geçen yılın aynı ayına göre bir azalma söz konusu. Geçen yılın kasım ayında 7.8 milyar dolar olarak gerçekleşen dış ticaret açığı bu yılın aynı ayında yüzde 3 oranında azalarak 7.5 milyar dolara inmiş. Dış ticaret açığındaki bu azalma, cari açıkta yıl sonunda ve 2012'nin ilk yarısında beklediğimiz düzeltmenin işareti olarak görülebilir.

"grafik.20120101234200.jpg"
Son birkaç aylık verilere bakışımızda ithalattaki artış oranlarının yüzde 40'lı seviyelerden tek basamaklı seviyelere indiğini buna karşılık ihracat artış oranlarının yüzde 20 civarında dalgalandığını görüyoruz. Yani dış ticaret tablosunda ibre hızla ihracat lehine değişiyor. İthalatın detaylarına baktığımızda ara malları ithalatı hariç diğer kalemlerde (yani yatırım ve tüketim mallarında) ithalatın iki aydır yıllık bazda azalmakta olduğunu görüyoruz. Ara malları ithalatındaki artış da yüzde 13 seviyesine gerilemiş durumda. Aşağıdaki grafikte mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerinin izlediği seyir yer alıyor.

Mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerinde de benzer bir tablo ortaya çıkıyor. Aylık ithalat mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltildikten sonra kasım ayında 19.6 milyar seviyesine geriledi. Yani aylık bazda yaklaşık yüzde 1 oranında düşüş var. Eylül ayına göre ise yaklaşık 1.4 milyar dolarlık (yüzde 6 oranında) bir düşüş söz konusu. Düzeltilmiş ihracat verilerinde ise eylül ayındaki yüzde 14'lük düşüşün ardından ekim ve kasım aylarında hafif bir toparlanma trendi söz konusu.
Grafiğe dikkatli bakıldığında ithalattaki hızlı artış trendinin durduğu ve son dönemde yatay bir seyre dönüştüğü, ekim ve kasım aylarında ise gözle görülür bir düşüş gerçekleştiği görülüyor. İhracat verilerinde ise dalgalı ama yukarı yönlü trend devam ediyor. Zaten ithalat ve ihracattaki trendin bir sonucu olarak, yeşil renkle gösterdiğimiz düzeltilmiş dış ticaret açığında son iki ayda düşüş görülüyor.
Özetlersek, ekim ve kasım aylarına ilişkin verilerde dış ticaret tablosunda iki yıldır alışık olduğumuz tablonun değiştiğini görüyoruz. İki yıldır hızlı artan ithalat sonucu dış ticaret dengesinde görünüm bozulmakta ve cari açık da hızla artmaktaydı. Son dönem gelişmeleri ithalat üzerinde yavaşlatıcı etki yapmış. Bu da zaten beklenen bir durumdu. Bu tablo bir süre daha devam ederse, cari açık da kontrol altına alınacak ve riskli seviyelerden uzaklaşacak.

<p>Ermenistan üzerindeki küresel güç mücadelesinin uzun süreceğini söyleyen Altınbaş Üniversitesi Öğ

Ermenistan'daki durum kimi, nasıl etkileyecek?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi