• $9,5028
  • €11,0679
  • 549.073
  • 1519.25
2 Ekim 2013 Çarşamba

Dış ticarette neler oluyor?

AĞUSTOS ayında hem ihracat hem de ithalatta yıllık bazda azalma var. İthalatta yüzde 3.4 oranında düşüş görülürken ihracattaki düşüş yüzde 12.9 seviyesine ulaştı. Böylece, geçen yılın ağustos ayında 6 milyar dolar seviyesinde olan dış ticaret açığı yüzde 17 oranında artarak 7 milyar dolara yükseldi. Bu artış, ilk sekiz aylık dış ticaret açığını da 67.6 milyar dolara çıkardı. Geçen yıl bu rakam 57.1 milyar dolar seviyesindeydi. 
Ağustos ayı dış ticaret verilerinde hem ihracat tarafında hem de ithalat tarafında ramazan ve bayram etkisinden söz etmek mümkün. Ancak mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerinde ithalatın mayıs ayından bu yana sürekli olarak azaldığını buna karşılık ihracatın dalgalı bir seyir izlediğini görüyoruz. Bu veriler, ağustos ayında ihracatın bir önceki aya göre yüzde 0.1 (yani binde 1) oranında arttığını ama ithalatın yüzde 5.5 oranında azaldığını gösteriyor. Aşağıdaki grafik mevsimsel düzeltilmiş verilere göre dış ticaret gelişmelerini özetliyor. 

Grafikte son dönem verilerine dikkatle bakıldığında, ithalatta görülen istikrarlı düşüş sayesinde, mevsimsel düzeltilmiş dış ticaret açığının da son dönemde azaldığını görüyoruz. Verilerin detaylarına baktığımızda, ithalattaki azalmanın büyük oranda ara malı ithalatından kaynaklandığını görüyoruz. Bu da aslında içeride üretim temposunun bir miktar yavaşladığına ilişkin bir sinyal olabilir. Aynı zamanda, ithalattaki azalmanın hem iç talepte muhtemel bir zayıflamadan hem de enerji fiyatlarında dolar bazlı düşüşlerden kaynaklanmış olabileceğini düşünüyoruz. 
İhracattaki düşüşlere gelince, veriler ara malı ihracatının ağustos ayında neredeyse üçte bir oranında azaldığını gösteriyor. Bu da kuşkusuz çok keskin bir düşüş. Diğer kalemlerde, yani yatırım ve tüketim malı ihracatında artış söz konusu. Aynı tablo bu yılın ilk sekiz ayı için de geçerli. 

Ara malı ihracatındaki düşüşün sebeplerini araştırdığımızda ise ilginç bir tabloyla karşılaşıyoruz. Bu yılın başından itibaren Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya olan ihracatımızda ciddi bir azalma söz konusu. Bu tablo ağustos ayında da devam etmiş. Bu bölgeye yapılan ihracat ağustos ayında yıllık bazda yüzde 44 oranında azalmış. Bu yılın toplamında (ilk sekiz ay itibarıyla) Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya yapılan ihracat yüzde 17 oranında azalarak 28 milyar dolara gerilemiş. Başta AB ve Avrupa olmak üzere, diğer bölgelere yapılan ihracatta ise  hem ağustos hem de yıl genelinde artış söz konusu. Bu durumda, Suriye ve Mısır’da son dönemde gerçekleşen siyasi gerilimin doğrudan faturası olarak ihracat rakamlarımıza yansıdığını söyleyebiliriz. Yukarıdaki grafik hareketli 12 aylık verileri baz alarak bölgelere göre ihracatta izlenen seyri özetliyor. 

 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu