• $9,5659
  • €11,1052
  • 554.439
  • 1517.48
4 Mayıs 2013 Cumartesi

Dış ticarette Avrupa etkisi!

Mart ayında hem ihracat hem de ithalat yıllık bazda azaldı. Aslında azaldı demek de tam olarak doğru sayılmaz çünkü geçen yılın mart ayında 13.2 milyar dolar olan ihracat bu yılın aynı ayında yine 13.2 milyar dolar oldu. Arada sadece 34 milyon dolarlık fark var ki bu da yüzde 0.3, yani binde 3 oranında azalmaya karşılık geliyor. İthalatta da geçen yılın mart ayında 20.7 milyar dolar olan rakam bu yılın aynı ayında 118 milyon dolar azalarak 20.6 milyar dolara indi. Bu da yüzde 0.6 oranında azalma anlamına geliyor. Bu rakamların ardından dış ticaret açığı da geçen yılın aynı ayına göre 7.5 milyar dolardan 7.4 milyara indi. 

3 YIL SONRA İLK DÜŞÜŞ
İhracatta üç yılın ardından ilk defa gerçekleşen azalma mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilere bakıldığında daha da belirginleşiyor. Mevsimsel düzeltilmiş ihracat bir ay öncesine göre yüzde 3.5 oranında düşüşle 12.6 milyar dolar seviyesine indi. İthalatta da bir ay öncesine göre yüzde 5.8'lik azalma var. Mevsimsel düzeltilmiş verilerde son dönemdeki gelişmelere baktığımızda, hem ihracatta hem de ithalatta mart ayında gerçekleşen düşüşleri şubat ayında gerçekleşen yüksek artışların bir düzeltmesi olarak algılamak gerekiyor. Bu durum aşağıdaki grafikte net bir şekilde görülebiliyor.
Grafikte de görüldüğü üzere ithalatta ocak ve şubat aylarında görülen zıplama mart ayındaki düşüşle bir miktar dengelenmiş.

İthalattaki artışla birlikte yeniden artmaya başlayan cari açık açısından bu düşüş aslında olumlu. Ancak, ithalat rakamlarının detaylarına baktığımızda düşüşün büyük oranda yatırım malı ithalatından kaynaklandığını, tüketim malları ithalatında yüzde 17.7'lik artış olduğunu görüyoruz. Yani iç talepte tüketim anlamda bir canlanma söz konusu ancak yatırım tarafında görünüm oldukça zayıf. Ara malları ithalatında ise sadece yüzde 0.7'lik azalma söz konusu. Bu da sanayi sektöründe üretimin istenilen tempoya ulaşmadığını gösteriyor. 

AFRİKA'NIN PAYI ARTIYOR
İhracat tarafında iki faktöre dikkat çekmemiz gerekiyor. Birincisi, iç talepte görülen artışın ardından üreticilerin dış talep yerine iç pazara yönelmesi söz konusu olabilir. Bu da dolaylı olarak ihracat hacmini azaltacaktır. Ancak bizce daha önemli faktör, en büyük ihracat pazarımız durumundaki Avrupa ekonomilerinin içinde bulunduğu durum. İhracat verilerinin detayına baktığımızda bu olasılık daha mantıklı gözüküyor. Çünkü ihracatımızdaki payı yüzde 40 civarında olan 27 AB ülkesine yapılan ihracat yıllık bazda yüzde 2.4 oranında düşerken, payı yüzde 30'a yükselen Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat yüzde 3.6 oranında artmış.

 

<p>Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık inkar edilemez bir  seviyede ancak ne yazık ki bu konud

İklim değişikliğindeki büyük tehlike

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor

En güzel, kısa, uzun, anlamlı, resimli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları burada!

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da ezan okudu