• $9,2885
  • €10,7701
  • 526.333
  • 1412.66
2 Nisan 2015 Perşembe

Dış ticaret zorlanıyor!

Şubat ayına ilişkin dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre şubat ayında ithalat yüzde 7.2 oranında düşüşle 17 milyar dolara gerilerken ihracat da yüzde 6 oranında azaldı ve 12.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece yılın ilk iki ayında ihracat toplamda yüzde 3.4 oranında azalmış oldu. İthalattaki düşüş daha hızlı olduğu için dış ticaret açığı da yüzde 25.7 oranında azalarak ilk iki ayda 9 milyar dolar seviyesine geriledi. On iki aylık dış ticaret açığında 81,5 milyar dolar seviyesi görüldü ve 2011 yılından bu yana en düşük seviye yakalandı.

Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde ise ithalattaki düşüş devam ederken ihracatın kısmen toparlandığı görülüyor. Ancak mevsimsel düzeltilmiş dış ticaret verilerinin aylık bazda çok fazla oynaklık göstermesi kısa dönem analizini biraz sorunlu yapıyor. Genel olarak baktığımızda, mevsimsel düzeltilmiş verilerde de son dört beş aylık dönemde ihracatın azalma trendinde olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki grafik, mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerindeki gelişmeleri özetliyor.

İhracatın bölgelere göre detayına bakacak olursak Ana ihracat pazarımız olan Avrupa’ya toplam ihracatın şubat ayında yüzde 1.1 oranında azaldığını görüyoruz. Bunun da AB ülkelerine yapılan ihracatta görülen yüzde 4.3 oranında azalmadan kaynaklandığını hesaplıyoruz. AB harici Avrupa ülkelerine yapılan ihracat şubatta yüzde 10.1 oranında artmış. Bir diğer önemli ihracat pazarımız olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihracat şubatta da azalmaya devam etti ve yüzde 6 oranında geriledi. İlk iki aylık rakamlara baktığımızda da benzer bir tablo söz konusu.
İthalatın detaylarına baktığımızda ise en yüksek gerilemenin yüzde 12.9 oranında azalma ile ara malları ithalatında olduğunu görüyoruz. Bu aslında imalat sanayiinde üretim temposunun oldukça yavaşladığına işaret ediyor. Bu azalmayı döviz kurunda görülen dalgalanmaların etkisi olarak değerlendirebiliriz. Diğer yandan yatırım malı ithalatında ilk iki ayda yüzde 2.5, tüketim malı ithalatında ise yüzde 5.7 oranında gerileme söz konusu.
Özetle, ithalat döviz kurunun etkisiyle hızlı bir şekilde azalıyor ancak döviz kurunun ihracat üzerine pek olumlu bir etkisi henüz yok. İmalat sanayiinde yavaş üretim ve ihracattaki düşük tempo 2015’te büyüme açısından ciddi soru işareti haline geliyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Bu durumda işsizlik maaşı kesiliyor

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!