• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
2 Ekim 2014 Perşembe

Dış ticaret beklenenden kötü

Dış ticaret tablosunda bu yılın başından beri görülen iyileşme Ağustos ayında tersine döndü. Aylık ithalat yüzde 7 artışla 19.5 milyar dolara yükselirken aylık ihracattaki artış yüzde 2.9 düzeyinde kaldı. İthalat ve ihracat arasındaki makasın açılması sonucu dış ticaret açığı da beklentileri aşarak yüzde 13.5 oranında arttı ve 8 milyar dolar oldu. Beklentiler açığın 7 milyar dolar düzeyinde kalması yönündeydi. Aylık dış ticaret açığının bu yıl ilk defa arttığını da ekleyelim.

Açık yüzde 8.9 yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde ise daha olumsuz bir tablo söz konusu. Buna göre, ağustos ayında hem ihracat hem de ithalat bir önceki aya göre azalırken, ihracattaki azalma yüzde 10.5 oranında gerçekleşti. Bu nedenle dış ticaret açığında yüzde 8.9 oranında bir artış meydana geldi. İhracattaki kötüleşme ekonominin büyüme oranı açısından olumsuz bir sürpriz oldu. Çünkü iç talepte görülen yavaşlama nedeniyle büyüme hedefinin yakalanabilmesi için ihracatta istikrarlı bir trendin önemi arttı.
Mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerinin özetlendiği aşağıdaki grafikte ağustos ayındaki bozulma net bir şekilde görülebiliyor.

Ağustos ayında ihracat performansında görülen hayal kırıklığı tek aylık bir gelişme mi yoksa yeni bir trendin başlangıcı mı bunu kestirebilmek mümkün değil. Ancak bu ay da dahil olmak üzere, yılın kalan dört ayında gerçekleşecek ihracat performansı daha önemli hale geldi.
Yıllık dış ticaret açığı da geçen yıl sonunda 100 milyar dolara ulaşmışken, temmuz ayı itibarıyla bu rakam 85 milyar dolara gerilemişti. Ağustos ayındaki artışla birlikte on iki aylık dış ticaret açığı da 86.3 milyar dolara yükseldi. İlk sekiz ayda ise geçen yıl 68 milyar dolar olan açık, bu yıl 54.2 milyar dolar seviyesinde.

Avrupa'nın önemi artıyor

Diğer yandan, ithalat verilerinin detaylarına baktığımızda, yatırım malı ithalatında yüzde 5.3 oranında artış gerçekleşmiş, bu nispeten olumlu bir haber. Yatırım malı ithalatı, ülke içindeki yatırım trendini gösteriyor. Ancak ara malı ve tüketim malı ithalatındaki artış oranlarının daha yüksek olduğunu da eklememiz gerek.
Son olarak, ihracat ülke grupları açısından detaylandırıldığında, AB ülkelerine ihracatın yüzde 10 oranında arttığını, ancak AB dışı Avrupa ülkelerine olan ihracatın yüzde 9.8 oranında azaldığını görüyoruz. Toplamda ise Avrupa’ya ihracatımız yüzde 6 oranında, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat yüzde 6.3 oranında artmış. Bilindiği gibi ihracatımızdaki en önemli pay yüzde 53.5 oranıyla Avrupa ülkelerine ait. Sadece AB ülkeleri düşünüldüğünde bu pay yüzde 43.3 olmuş. Bu nedenle Avrupa’daki ekonomik canlılık ve talep bizim büyüme performansımız açısından daha önemli hale geliyor.

<p>4 gündür Türkiye'nin farklı illerinde yaşanan orman  yangınlarına müdahaleler devam ederken son o

Yangın nedeniyle otelden tahliye edilen Songül Karlı korku dolu anları anlattı

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı