• $17,009
  • €17,5133
  • 981.571
  • 2394.13
31 Mayıs 2014 Cumartesi

Dış ticaret açığında düşüş sürüyor

Nisan ayına ilişkin dış ticaret verileri yayınlandı. Buna göre ihracat artışı bir miktar yavaşladı ve aylık ihracat yüzde 7.9 artışla 13.4 milyar dolara ulaştı. Mart ayında ihracat artışı yüzde 12.1 oranında gerçekleşmişti. İthalat tarafında ise azalma devam ediyor. Mart ayında yıllık bazda yüzde 3 oranında azalan ithalat nisan ayında yüzde 9.5 oranında azalarak 20.7 milyar dolara geriledi. Bunun sonucunda geçen yılın nisan ayında 10.4 milyar dolar olan dış ticaret açığı yaklaşık üçte bir oranında azalarak 7.2 milyara geriledi.
Dış ticaret açığının azalması döviz kurlarında yaşanan gelişmelerin ve iç talepteki durgunlaşmanın ardından zaten bekleniyordu ve olumlu bir gelişme olarak görebiliriz. Ancak ihracat tarafında performansın beklentilerin altında kaldığını görüyoruz. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş ihracat mart ayındaki 14.2 milyar dolar seviyesinden 13.2 milyar dolara geriledi. Yani aylık bazda yüzde 7.3 oranında azalma söz konusu. İthalatta ise 20 milyar dolardan, 20.3 milyar dolara, yani yüzde 1.5 oranında artış var. Özetle mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltilmiş veriler, ham verilere göre tam tersi bir tablo ortaya koyuyor. Aşağıdaki grafikte mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret rakamlarının aylık gelişimi özetleniyor:

Dış ticaret verilerinin detaylarına baktığımızda, ithalat tarafında yatırım malı ithalatında görülen yüzde 5.2’lik artış olumlu bir işaret olarak görülebilir. Ancak bu artış TL’deki değer kaybından mı yoksa reel yatırım artışından mı kaynaklanıyor, bunun cevabı net değil. İhracat tarafında ise altın ihracatında görülen baz etkisi (geçen yıl yapılan altın ihracatına göre yüzde 40’lara ulaşan azalma) ihracatın beklenenden düşük performans göstermesine neden olmuş. Altın ticaretinde 2011-2013 arasında yaşanan yoğun hareketliliğin bir miktar düzeldiğini söyleyebiliriz.
Son olarak ihracatı ülke gruplarına göre detaylandırdığımızda AB ülkelerine yapılan ihracatın nisan ayında yıllık yüzde 20.5 oranında arttığını ancak diğer Avrupa ülkelerine yapılan ihracatın yüzde 5.1 oranında azaldığını görüyoruz. Nisan ayı ihracatının yüzde 44’ü AB ülkelerine, yüzde 8’i ise diğer Avrupa ülkelerine yapılmış. Toplamda payı yüzde 27 olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihracat nisan ayında yüzde 2.6 oranında artmış ve bir miktar toparlanmış. Çünkü bu coğrafyaya yapılan ihracat son bir yıl içinde yaklaşık yüzde 15 oranında azalmıştı.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı