• $13,5253
  • €15,3089
  • 796.975
  • 1910.29
2 Mart 2016 Çarşamba

Dış ticaret açığı daralıyor

Yılın ilk ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22 oranında azalarak kötü bir başlangıç yaptı. Aylık ihracat rakamı tam beş yıl sonra ilk defa 10 milyar doların altına indi ve 9,6 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı ayında bu rakam 12.3 milyar dolar seviyesindeydi. Dış ticaretin ithalat tarafında da geçen yılki genel trende benzer bir şekilde azalma devam ediyor. Aylık ithalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 azalarak 13,4 milyar dolara geriledi. Böylece geçen yılın ilk ayında 4,3 milyar dolar olan dış ticaret açığı da yüzde 13,4 oranında düşüşle 3,8 milyar dolar oldu.

Dış ticaret açığının azalıyor olması olumlu bir haber. Ancak ihracatın oldukça yüksek oranda azalıyor olması ekonomi açısından çok da istenilen bir durum değil.
İhracat rakamlarının detayına baktığımızda en keskin düşüşlerin ara malı ihracatında gerçekleştiğini görüyoruz. Tüketim malı ihracatı yüzde 18 oranında düşerken, sermaye malı ihracatı sadece yüzde 5 azalmış. Ara malı ihracatının keskin bir şekilde düşmesi hem dış taleple, yani ihracat pazarlarımızdaki ekonominin genel performansı ile ilişkili, hem de dolaylı olarak fiyat etkisi de söz konusu. Son dönemde petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte ara malı olarak sınıflandırılan bir çok ürünün fiyatında da gerileme söz konusu oldu.
Diğer yandan, durum ihracat pazarlarımız açısından değerlendirildiğinde, Avrupa’ya yapılan toplam ihracatın yüzde 23 oranında azaldığını görüyoruz. Toplam ihracatımızın yarısından fazlasını Avrupa ülkelerine yaptığımız göz önüne alındığında bu düşüşün etkisi daha iyi anlaşılacaktır. Sadece AB üyesi ülkeler göz önüne alındığında, düşüşün nispeten daha sınırlı olduğunu görüyoruz. AB ülkelerine yapılan ihracat sadece yüzde 9,7 oranında azalmış.
Bu noktada hemen Rusya ile olan gerilim nedeniyle ihracatımızın olumsuz etkilenip etkilenmediği sorusu akıllara gelecektir. Rusya'ya yapılan toplam ihracat 2014'te 6 milyar dolarken bu rakam 2015 sonunda 3,6 milyar dolara gerilemiş. Benzer şekilde geçen yılın ocak ayında 315 milyon dolar olan ihracat bu yılın aynı ayında, yaklaşık üçte bir seviyesine gerileyerek 108 milyon dolar olmuş. Rusya’nın toplam ihracatımızdaki payı birkaç sene öncesine kadar yüzde 5-6 oranlarında iken bu oran 2015 sonunda yüzde 2’ye gerilemiş durumda. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere, Rusya’nın ihracatımızdaki payı ocak ayında sadece yüzde 1 civarında. Aşağıdaki grafikte Rusya ile olan dış ticaretimizde hareketli on iki aylık toplam rakamların izlediği seyir özetleniyor:

Son olarak, TÜİK tarafından hesaplanan mevsimsel faktörlere ve tatil günlerine göre düzeltilmiş dış ticaret verilerine baktığımızda, hem ihracatın hem de ithalatın düşüşte olduğu bir kez daha teyit ediliyor. Aylık ihracat yüzde 1,1 azalarak 10,8 milyar dolara, aylık ithalat da yüzde 1,5 düşüşle 15,7 milyar dolara gerilemiş. Düzeltilmiş dış ticaret verilerinde 2014’ten bu yana devam eden düşüş trendini aşağıdaki grafikte görebiliyoruz. Bu trend devam ederse yıllık ihracat rakamımız geçmişteki 150 milyar doların üstünden şimdi 120 milyar dolar civarına gerileyebilir.
Bu da ekonomi açısından olumsuz olacaktır. Bu nedenle bazı ekonomi politikası önlemleri gerekiyor diyelim!

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor