• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
31 Mayıs 2015 Pazar

Dış ticaret açığı azalıyor ama...

Son açıklanan dış ticaret verilerine göre Nisan ayında ithalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.1 oranında azalırken ihracat yüzde 0.2 (yani binde 2) oranında arttı. Böylece dış ticaret açığı da yaklaşık üçte bir oranında azalarak 5 milyar dolara geriledi. Yılın ilk dört ayında ise geçen yıl 24.6 milyar dolar olan dış ticaret açığı bu yıl toparlanarak 20.2 milyar dolar oldu.

Hem Nisan ayında hem de ilk dört ayda dış ticaret açığındaki gerilemenin ihracat artışından değil ama ithalattaki azalmadan kaynaklandığının altını çizmemiz gerekiyor. Zaten ilk dört ay göz önüne alındığında ihracatın geçen yıla göre yüzde 5.7 oranında azaldığını görüyoruz. İthalat ise hem iç talepteki zayıflığın bir sonucu olarak, hem de enerji ithalatının maliyetinde görülen düşüş sayesinde aynı dönemde yüzde 10 oranında azalmış.
Aylık verilerin detayına bakacak olursak, Nisan ayında ara malı ithalatının keskin bir şekilde (yüzde 18 oranında) azaldığını buna karşılık yatırım malı ithalatının yüzde 6 oranında arttığını görüyoruz. Ara malı ithalatındaki azalma büyük oranda fiyat etkisini yansıtıyor. Örneğin aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere ham petrol ithalatında miktar olarak son dönemde artış olmasına rağmen maliyet olarak düşüş var.

Nisan ayında yatırım malı ithalatında görülen artış aslında olumlu. Ancak ilk dört ay göz önüne alındığında yatırım malı ithalatı geçen yılın yüzde 2 altında.
İhracat tarafında ise en büyük pazarımız AB ülkelerine olan ihracat Nisan ayında yüzde 10 .4 oranında azalırken diğer Avrupa ülkelerine yapılan ihracat yüzde 82 oranında artmış. Böylece toplamda Avrupa’ya yapılan ihracat yüzde 3.8 oranında artarken bir diğer önemli pazarımız olan Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerine yapılan ihracat yüzde 2 oranında azalmış.
Son olarak mevsimsel düzelmiş verilerde Nisan ayında ihracatın yüzde 5.3 oranında arttığını görüyoruz. Ancak Mart ayında aynı oranda düşüş söz konusu olduğundan bu artış bir canlanma göstergesinden daha fazla istatistiksel düzeltmeye işaret ediyor. Son üç aylık trende bakıldığında ihracatın yüzde 2’lik artış, ithalatın ise yüzde 6’lık düşüş trendinde olduğunu görüyoruz. Bu da dış ticaret açığı ve cari açığın önümüzdeki dönemde de toparlanmaya devam edeceğine işaret ediyor.
Ancak artık yüksek rakamlarda altın ihracatı ve altın ithalatı da tartışılmalı. Çünkü altın satınca döviz alıyoruz, altın alınca döviz veriyoruz, dolayısı ile bu işlemlerin döviz rezervinde bir farkı pek olmuyor. (eğer fiyat değişiklikleri fazla değilse) Hem altın hem de döviz döviz rezervinin içinde çünkü.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor