• $13,6377
  • €15,5099
  • 781.966
  • 2004.55
31 Mart 2013 Pazar

Dış ticaret açığı artmaya başladı

Buna göre ihracat beklentiler dahilinde artmaya devam ederken ithalatta geçen yıl görülen düşüş trendinin tersine ciddi artışlar görülüyor. İhracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.8 oranında artarak 12.4 milyar dolara yükseldi. Geçen yılın şubat ayında bu rakam 11.7 milyar dolar seviyesinde idi. Geçen yılın şubat ayında 17.8 milyar dolar olan aylık ithalat ise yüzde 9'luk artışla 19.4 milyar dolara ulaştı. Böylece dış ticaret açığı da geçen yılki 6 milyar dolar seviyesinden 7 milyar dolara yükseldi. Beklentiler ise dış ticaret açığının 8 milyar doları geçeceği yönündeydi. Yani veriler küçük bir miktar piyasa beklentilerinden daha olumlu geldi.

VERİLER SÜRPRİZ DEĞİL
Dış ticarette ithalatın tüketim ve yatırım harcamalarına paralel olarak yükselmesi, dolayısıyla da dış açığın artmaya başlaması geçen yılın son çeyreğinden itibaren bekleniyordu. Bu nedenle açıklanan verilerde fazla bir sürpriz yok. Ama nihayet büyümenin başladığını sinyallediği için de iyi haber sayılmalı. 
Ancak mevsimsel düzeltilmiş dış ticaret verilerinde ithalattaki artışın ciddi bir zıplama yapmış olması dikkat çekici. Aylık ithalat, mevsimselliğe göre düzeltildikten sonra, iki yıldır 20 milyar civarında dalgalanıyordu. Bu rakam şubat ayında 2 milyar dolarlık artışla 22 milyar doların üzerine çıktı. Bu artış, içerideki tüketim ve yatırım talebini göstermesi açısından önemli. Aynı zamanda, önümüzdeki aylarda dış açık beklenenden daha hızlı artabilir.
Aşağıdaki grafik mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerini özetliyor. 2013'ün ilk iki ayında, yani grafiğin en sağ bölümünde, hem ihracatın hem de ithalatın artış trendinde olduğu, ancak ithalattaki artışın daha hızlı olduğu belirgin bir şekilde görülebiliyor. İthalattaki artışın detaylarına baktığımızda, yatırım mallarında yüzde 10.5, tüketim mallarında da yüzde 13.3 oranlarında artış görülüyor. Bu iki oran da iç talepte canlanma beklentilerini destekliyor. Ara mal ithalatı ise sanayi sektöründeki üretim temposuna paralel bir şekilde yüzde 8 oranında artmış. 

PAZARLAR ÇEŞİTLENDİ
İthalattaki artışa karşılık, ihracatta artış trendinin devam etmesi önemli. Geçen yıl ihracattaki artış kesintisiz olarak devam etmiş yıl genelinde ortalama yüzde 13 oranında artmıştı. Bu da zayıflayan iç talep karşısında ekonomideki en önemli talep faktörü halini almıştı. Üstelik en önemli pazarımız durumundaki Avrupa'da malum problemler nedeniyle tüketim talebi oldukça zayıflarken ihracattaki pazar çeşitlendirme stratejileri işe yaradı. Özellikle Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya pazarlarına ihracatta ciddi artışlar yaşandı. İhracattaki artış bu yıl da aynı tempo ile sürdürülebilirse, dış ticaret açığındaki genişleme korkulan seviyelere gelmeyecektir. Dış ticaretin (net ihracatın) büyüme üzerindeki negatif etkisi de sınırlı olacaktır.

 

<p>Sosyal medyada birçok dizi yayınlandığı gün TT listesinde kendisine yer buluyor. Tarih dizileri g

Kasım ayının en çok izlenen ilk 10 dizisi

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yerlerinden kopan kayalar evlerin üzerine düştü

2021 yılında Türkiye'de en çok yapılan aramalar

Trabzon'da 4 farklı noktada orman yangını