• $16,7724
  • €17,5035
  • 975.805
  • 2443.77
1 Mart 2015 Pazar

Dış ticaret açığı 2015’te azalmaya devam ediyor

TÜİK’in açıkladığı verilere göre geçen yılın ilk ayında 6,9 milyar dolar olan dış ticaret açığı yüzde 37 oranında gerileyerek 4,3 milyar dolar oldu. Böylece on iki aylık hareketli toplama göre yıllık dış ticaret açığı Mart 2011’den bu yana en düşük seviyesine ulaşarak 82 milyar dolara geriledi. 2014’te yüzde 65 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı da ocak ayında yüzde 74,1’e yükselerek rekor kırdı.

Verilerin detayına bakınca ocak ayında ithalatın yüzde 13,7 oranında azalarak 16,6 milyar dolara gerilediğini görüyoruz. İhracat ise yüzde 0,6, yani binde 6 oranında azalarak 12,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş. Dış ticaret açığının hızlı bir şekilde azalmasında da ihracattaki durgun tabloya rağmen ithalatta görülen keskin düşüş var. Bu düşüş hem petrol fiyatlarındaki global düşüşün bir yansıması, hem de iç talepte görülen zayıf seyir nedeniyle ithalat talebindeki azalmanın bir sonucu.
Aylık ihracat verilerinin detayına bakıldığında, altın ihracatının yeniden yükseldiğini, altın hariç ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 oranında azaldığını görüyoruz. Aşağıdaki grafikte altın ithalatı ve ihracatındaki değişim özetleniyor:

Dış ticaret verileri mevsimselliğe göre düzeltildiğinde ise ithalatın bir önceki aya göre yüzde 2,9 oranında azaldığını, ihracatın ise yüzde 7,1 oranında arttığını görüyoruz. Son dönemde döviz kurunda görülen oynamalar ithalatı doğrudan ve olumsuz bir şekilde etkilerken ihracat üzerinde hem pozitif hem de negatif etkisi söz konusu. Bir yandan düşük TL ihracatımızı daha rekabetçi yaparken diğer yandan ithal girdi ve hammadde nedeniyle ihracatın üretim maliyeti arttığından tam olarak olumlu bir etkiden söz edemiyoruz.
Diğer yandan ihracat pazarlarımız göz önüne alındığında AB ülkelerine yapılan ihracatın ocak ayında yüzde 3,4 oranında azaldığı, buna karşılık AB dışı Avrupa ülkelerine ihracatın yüzde 52,8 oranında arttığını görüyoruz. Ancak, AB ülkelerinin toplam ihracatımızdaki payının yüzde 43, diğer Avrupa ülkelerinin payının ise yüzde 10 civarında olduğunu eklememiz gerekiyor. Toplamda, ihracatımızın yarısından fazlasını yaptığımız Avrupa ülkelerine ihracat ocak ayında yüzde 6,2 oranında artmış. Toplam payı yüzde 27 civarında olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat ise ocak ayında yüzde 1,7 oranında azalmış.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak