• $17,8618
  • €18,4314
  • 1025.56
  • 2829.58
10 Haziran 2014 Salı

Dikkatli olalım!

Pazartesi günü nisan ayı sanayi üretimi açıklandı, salı günü de reel büyüme açıklanacak, bu da ülkenin gidişatı konusunda önemli tahmin ve değerlendirme fırsatı tanıyacak! Nitekim bir sonraki gün değerlendirmesini sunacağımız sanayi üretiminden oldukça iyi sinyal geldi, ekonomi 2013 temposunda büyüme yolunda. Ancak okyanus ortasında ada da değiliz. Bu nedenle ihracatımızdaki payı nedeniyle de Avrupa ekonomilerine oldukça endeksliyiz. Yeni ihracat gözdelerimiz Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da da siyasi sorunlar olması Avrupa’nın nereye gittiği konusunun önemini oldukça artırdı.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi “ortaya çıktı” ve yeni bir paket açıkladı. Pazartesi günü paketin çeşitli değerlendirmeleri medyada yer aldı. Özellikle de kime yarar kime yaramaz tartışması gündeme geldi. Biz pozitif bakalım ve kimlere yarar konusunu söylenenleri inceleyelim.

Bazı endişeler gündeme geldi

Medyaya göre perşembe günü açıklanan önlemler en çok İtalya ve İspanya’nın dev enerji firmalarına yarayacak deniyor. Euro bölgesi faizleri çok düşük düzeyde kalacak ve takiben de muhtemelen ABD gibi, QE önlemleri alınacak. Örnek vermek gerekirse bu önlemlerden en çok İtalyan dev enerji firması Enel ve onun sahibi olduğu İspanyol İspanyol firması Endesa gibileri faydalanır denmekte. Bunun için de iki neden verilmekte. Düşük faiz bu Güney Avrupa ülkelerinin bono faizlerini düşük tutacak ve kamunun riskini küçültecek. Zaten İtalya’nın kamu faizleri iyice düşmüştü. Yüzde 6 civarından yüzde 3 düzeyine inmişti. Bu da hisse senedi piyasasının değerlerinin iki misline çıkmasını getirdi, Enel de uçan hisseler arasında. Diğer taraftan da Enel ve Endesa’nın hisse senetleri yüzde 3.4 gibi tahmini temettü oranları vermeye başladılar. Bu tür bir durum ABD’de olduğunda ve hazine bonosu faizleri düştüğünde, ABD’de enerji firmalarının değerleri ve temettüleri de uçmuştu. ABD’de bu konuşulan sektörlerin hisse senetleri Standard and Poors’un iki misli, yüzde 9 getiri sağlamakta. Ama mesela ABD enerji firmalarında benzer bir getiri bayramı hissedilmemekte!
Diğer taraftan da bazı endişeler de gündeme gelmekte. Draghi’nin açıkladığı önlemler sonucu 400 milyar euroluk, ucuz ve dört yıl vadeli krediler bankalar üzerinden KOBİ’lere aktarılacak. Bu işlem eylül ayında başlayacak. Bankalar yüzde 0.15 olan temel borçlanma faizinden toplamı şu andaki kurla 547 milyar dolar olan bu kredileri küçük şirketlere yani KOBİ’lere aktaracaklar. AM Bankası daha evvel üç yıllık kredi verdiğinde bankalar kabaca 1 trilyon euro kredi almışlardı. Ama bugün şartlar değişik. Güney Avrupa bankaları (Yunanistan dahil) bugün bol miktarda hem fon bulabiliyorlar hem de kredi sağlamayı artırdılar. Ama bu arada bankaların sermaye oranlarını da yükseltmeleri de gerekiyor. Bu nedenle de yeni kredi potansiyellerinin tam ne olduğu da bilinmiyor. Teminat konusunun nasıl aşılacağı da belli değil.

Artık tasarrufu artırmalıyız

Bu önlemlerin önemli boyutta olanak sağlaması için geleceğe dönük ekonomik büyüme ve enflasyon tahminlerinin de genel kabul görür hale gelmesi gerek diyenler çoğunlukta.

Bakalım zaman içinde ne olacak!

Bu arada yaratılacak likidite ülkemize de yeni form girmesine yol açar diyenler bol miktarda. Değerli dostlar, artık kendi tasarruf düzeyimizi yavaş yavaş artırmamız gerekiyor. Ülkemizden çok yabancı sermaye kaçmadı, çıkmadı, bu nedenle yeni dış sermayeye, doğrudan yatırım kaynağı dışında pek gereksinmemiz yok. Haddimizi bilelim!

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım