• $8,5128
  • €10,2789
  • 499.26
  • 1441.33
28 Kasım 2015 Cumartesi

Demir piyasası da zor durumda!

Dün bu sütunda bakır piyasasında üretim yapan madencilerin Çin talebinin azalması nedeni ile aşırı düşen fiyatlar sonrasında zor durumda kaldıklarını vurgulamıştım.

İlginçtir ki ayni durum bir diğer büyük maden piyasası olan demir cevheri piyasasında da ve de gene Çin nedeniyle mevcut.

Yani madencilik şirketleri açısından bakır tek bela değil, örneğin demir cevheri talebi de önemli ve tahmini de sorunlu.
BHP Milliton veya Rio Tinto gibi demir cevheri de çıkartan büyük madenciler 2012 yılından bu yana demir üretim maliyetlerini yüzde 50 azaltmaya çalışmışlar ve bir miktar başarılı olmuşlardı.

Çabalar sonrasında demir cevherinin ton maliyetini 15-16 dolara kadar indirmeyi başarmışlar.
Ama şirketler son dönemde üretimlerini de arttırmışlar.

BHP Billiton son beş yılda üretimini iki misline çıkarmış. 2016 yılında 270 milyon ton demir cevheri üretmeyi bekliyormuş.
Rio Tinto ise sadece bu yıl 340 milyon ton demir cevheri üretecekmiş.

Tabii karşılarındaki en büyük alıcı da, her emtia ve madende olduğu gibi demirde de Çin imiş.

Bu iki şirket de şimdi demir cevheri çıkarmayı bir kenara bırakıp, harıl harıl ekonomik yapısını ihracattan iç tüketime çevirmeye çalışan Çin ekonomisinin hangi hızla hangi yönde değiştiğini ve iş hacimlerinin nereye gideceğini analiz etmeye ve fiyat tahminleri yapmaya çalışıyorlar. Kentlerdeki park alanlarının ve yüksek sayıda kat sahibi apartmanların gelişmesini yakından takip etmekteler.

Maden üreticileri üretimde maliyet düşürme çabalarını daha da fazla arttıramayacaklarından, müşterileri olan Çin ekonomisini çok yakından izlemeye çalışarak gerçek talep miktarını anlamaya çalışıyorlarmış.

Talebi anlama çabaları esnasında da eskiden güvendikleri ve çok önem verdikleri resmi Çin Devleti istatistiki verilerini bir kenara bırakmışlar ve ne tür konut tiplerinin daha fazla tercih edildiğini ve artan otomobil park alanları talebinin hacmini, kendileri iyice incelemeye ve analiz etmeye başlamışlar. Bu açıdan bakarak Çin’in demir çelik kullanımı potansiyelini daha iyi tahmin eder olmuşlar.

Ayakta kalmak için örneğin hurda demir kullanımını veya diğer birçok faktörü de incelemeye başlamışlar.
BHP Billiton ve Rio Tinto gibi global dev şirketler, artık adeta “Devlet Planlama Teşkilatı” gibi!

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı