• $16,3451
  • €17,4285
  • 972.095
  • 2402.4
6 Temmuz 2018 Cuma

Çin’de Gaokao, en önemli akademik sınav

Bugünlerde 10 milyon kadar genç Çinli, ‘gaokao’ adlı dünyanın en büyük ve de en önemli akademik sınavına girmişler ve sınavlarının sonucunu bekliyorlar. Sınav sonucu da pek yakında ellerinde olacak.

Gaokao sınavı çok çalışanların iyi üniversitelere girebilmesine yol açıyor. Halbuki Mao, 1977’de ölmeden evvel, kimin hangi üniversiteye gideceği torpille belli olurdu. Bugün de Çin’de gençlerin geleceği, üniversitede ne kadar başarılı olduklarına değil, gaokao sınavıyla hangi okula gidebileceklerinin sağlanması tarafından belirleniyor. Yüksek gaokao sınavı sonucu, en iyi okula gitmeyi sağlıyor. Yani gençlerin geleceği gaokao sınavı sonuçlarına bağlı, üniversite eğitiminde başarıya değil.

Ancak gaokao sınavı da gençleri büyük gerilime sokuyor. Fakat son yıllarda orta sınıf ailenin sayısının artmış olmasıyla, Çin gençleri de Batı’daki ülkelerin üniversitelere gitmeye başladı. Geçen yıl 600 bin kadar öğrenci Batı ülkelerine üniversiteye gitmiş bulunuyor.

Ancak gaokao sınavı aslında doğru bir yaklaşım da değil. Çünkü tek bir sınav gençlerin hayatlarının geleceğini belirliyor. Gaokao konusundaki en yaygın şikayet de ezberciliğe dayanması. Gaokao’da başarılı olmak, lisede birkaç yıl ezberci eğitim görmeye de bağlı. Gençler lisenin son 3 yılında sadece gaokaoya hazırlanma yapıyor.

Yani hükümet şu andaki eğitim yaklaşımının değişmesinin gerektiğini söylüyor. Öğrencilerin gaokao ‘gerçeklerinden’ kurtulmaları gerekli deniyor. Reform yapılacaksa gaokao değişecek ve de Çin’in sıradan üniversitelerinin geliştirilerek daha iyi olanlara benzetilmesi de gerek.

Tabii bu arada fakir kentlerde de birçok ülkede gençler düşük performans göstermekte. Çin’de sorun en iyi okulların büyük ve zengin kentlerde olması!

Tabii gençleri gaokao sınavına hazırlamak da büyük masraf gerektiriyor. Bu da fakirler tarafından yapılamıyor. Fakat bir başka sorun daha var. Öğrencilerin sınav içerikleri ve de sonuçları Komünist Parti’nin tercihlerine benzer açıklamalar yapmış olmalarına da bağlı. Ancak geçtiğimiz yıl sınav soruları Bay Xi adlı başkanın düşüncelerine de benzemek zorundaydı. Tabii gaokao içeriği ve de siyasete göre cevaplar verilmesi de serbest düşünmeye fırsat vermemekte. Dolayısıyla gelişme çok zorlanıyor.

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu

Gündüz ''kartal'' gece ''yarasa'' F-16'lar, her şartta göreve hazır

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?