İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.8058
  • 5.5981
  • 189.64
  • 91629

Çin’de Gaokao, en önemli akademik sınav

Bugünlerde 10 milyon kadar genç Çinli, ‘gaokao’ adlı dünyanın en büyük ve de en önemli akademik sınavına girmişler ve sınavlarının sonucunu bekliyorlar. Sınav sonucu da pek yakında ellerinde olacak.

Gaokao sınavı çok çalışanların iyi üniversitelere girebilmesine yol açıyor. Halbuki Mao, 1977’de ölmeden evvel, kimin hangi üniversiteye gideceği torpille belli olurdu. Bugün de Çin’de gençlerin geleceği, üniversitede ne kadar başarılı olduklarına değil, gaokao sınavıyla hangi okula gidebileceklerinin sağlanması tarafından belirleniyor. Yüksek gaokao sınavı sonucu, en iyi okula gitmeyi sağlıyor. Yani gençlerin geleceği gaokao sınavı sonuçlarına bağlı, üniversite eğitiminde başarıya değil.

Ancak gaokao sınavı da gençleri büyük gerilime sokuyor. Fakat son yıllarda orta sınıf ailenin sayısının artmış olmasıyla, Çin gençleri de Batı’daki ülkelerin üniversitelere gitmeye başladı. Geçen yıl 600 bin kadar öğrenci Batı ülkelerine üniversiteye gitmiş bulunuyor.

Ancak gaokao sınavı aslında doğru bir yaklaşım da değil. Çünkü tek bir sınav gençlerin hayatlarının geleceğini belirliyor. Gaokao konusundaki en yaygın şikayet de ezberciliğe dayanması. Gaokao’da başarılı olmak, lisede birkaç yıl ezberci eğitim görmeye de bağlı. Gençler lisenin son 3 yılında sadece gaokaoya hazırlanma yapıyor.

Yani hükümet şu andaki eğitim yaklaşımının değişmesinin gerektiğini söylüyor. Öğrencilerin gaokao ‘gerçeklerinden’ kurtulmaları gerekli deniyor. Reform yapılacaksa gaokao değişecek ve de Çin’in sıradan üniversitelerinin geliştirilerek daha iyi olanlara benzetilmesi de gerek.

Tabii bu arada fakir kentlerde de birçok ülkede gençler düşük performans göstermekte. Çin’de sorun en iyi okulların büyük ve zengin kentlerde olması!

Tabii gençleri gaokao sınavına hazırlamak da büyük masraf gerektiriyor. Bu da fakirler tarafından yapılamıyor. Fakat bir başka sorun daha var. Öğrencilerin sınav içerikleri ve de sonuçları Komünist Parti’nin tercihlerine benzer açıklamalar yapmış olmalarına da bağlı. Ancak geçtiğimiz yıl sınav soruları Bay Xi adlı başkanın düşüncelerine de benzemek zorundaydı. Tabii gaokao içeriği ve de siyasete göre cevaplar verilmesi de serbest düşünmeye fırsat vermemekte. Dolayısıyla gelişme çok zorlanıyor.

Henüz bir hafta önce 'Kürt anası' tiplemesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde yemin eden HDP Diyar

Eren Bülbül´ün katili olan teröristin cenazesine giden HDP´li vekil

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Makarna suyunu asla lavaboya dökmeyin bunu yapmayın!

Sinem Gedik İntizar görüntülerinde ne var? Ceceli yok artık dedirtti

En Çok Okunanlar