• $15,9669
  • €16,8178
  • 932.411
  • 2393.61
31 Ekim 2012 Çarşamba

Çin tipi demokrasi sınavda!

Çin'de de seçim var. Çin 1978'de, Mao sonrası atılan devrim ve değişim yaklaşımı adımlarını 1992 yılında bir kere daha tazelemişti ve son yirmi yılda ekonomi dört misli büyüklüğe çıkmıştı. Ama şimdi bir kere daha reform ve değişim gerekiyor ve yeni atanacak yönetim sosyal ve ekonomik konulşarda reform yapabilecek mi sorusu yeniden gündemde!  
 Çin son on yıldır başkan ve başbakanın da dahil olduğu 9 kişilik bir komite, yani Komünist Parti Politbürosu tarafından yönetiliyor. Bazı dedikodulara göre de bu komite bu seçimde yedi kişiye indirilecek (Başkan , başbakan ve beş kişi). Çin seçim sürecinde kararlar, tabii ki vatandaşların oylarıyla değil, Komünist Parti tarafından veriliyor. Seçim sürecinde ilk adım 8 Kasım 2012 tarihinde başlayacak olan Komünist Parti 18'inci Ulusal Kongresi ile atılacak ve Kongre'nin bir hafta kadar sürmesi bekleniyor. Bu kongrede partinin 370 kadar üyeli Merkez Komitesi seçilecek. Sonra da bu Merkez Komitesi Yeni Politbüro mensuplarının kimler olacağı konusunda bir liste yayınlayacak. Bu listenin başında Parti Genel Sekreteri olarak atanacak kişinin adı bulunacak. Büyük olasılıkla Hu Jintao ayrılırken yerine Xi Jingping getirilecek. Sonra gelecek yıl mart ayında yapılacak ve şekli bir toplantı olan Parlamento Kongresi'nde, Parti Genel Sekreteri seçilen kişi ülkenin yeni Başkanı olarak resmen göreve atanacak.

DEDİKODULAR EKSİK OLMUYOR
 Şu anda Başkan ve Genel Sekreter olan Hu Jintao yerine şu andaki aday olan Xi Linping, çok nüfuzlu bir Komünist Parti destekçisi ailenin prensi olan, 59 yaşındaki,  2007 yılında Politbüro'ya seçilmiş olan ve şu andaki Başkan Yardımcısı! Eylül ayında iki hafta kadar ortadan kaybolmuş olması ve nereye gitmiş ve ne yapmış olduğunun bilinmemesi  bazı iç kavgalar ve çekişmeler konusunda dedikoduların dolaşmasını gündeme getiriyor.
 Atanması kesin olarak görülen ikinci kişi ise şu andaki Başkan Hu Jintao'un protejesi olan Li Kegiang. Hu onu 2007 yılında kendi yerine Başkan adayı yapmayı çok istiyordu ama parti onun şu andaki Başbakan Wen Jibao'nun yerine ikinci adam yani Başbakan olmasına karar vermişti. Li 'nin kariyeri HIV virüslerinin kan bankaları ve hastahanelerden halka yayılmasına skandalına karışmıştı ama gene de itibarını kaybetmedi. Şu anda ise Başbakan Yardımcısı görevini sürdürüyor ve Politibüro üyesi.
 Bu arada yeni atamalar için çeşitli aday dedikoduları var.

GÖZLER YENİ POLİTBÜRO'DA
 Bunlardan biri Wang Quishan! Wang şu anda Başkan Yardımcısı statüsünde ve ekonomiden ve özellikle de finansal ve parasal politikalardan sorumlu olacak olan kişi olmaya aday. 2004-2008 yılları arasında Pekin veya Çince adıyla Beijing Beldiye Reisi olan  Wang özellikle Sars salgını sonrasında ülkenin başkentini daha transparan hale getirmesiyle tanınıyor.
 Dedikodularda ön plana çıkan bir diğer kişi de Politbüro üyesi ve sanayi, ulaştırma ve enerji sektörlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Zhang Dejiang. 2003 yılında Guangdong Parti Sekreteri iken Sars krizindeki yavaş ve pasif reaksiyonu nedeniyle eleştirilen ama en son, şimdi hapiste olan Bo Xilai krizinde onun yerine Chongquing Parti Sekreterliği'ne atanarak güven tazeleyen  kişi.
 Dedikodularda ön plana çıkan üçüncü bir şahıs da gıda sektöründe bir fabrika işçisi olarak hayata başlayan ve arazisine el konan emekçilere sempatisi  ve daha liberal bakış açılarıyla  tanınmakta olan Guangdong Parti Sekreteri Wang Yang. Ama onun reformcu kişiliği de eyaletteki liberal medyaya yaptığı baskı nedeniyle oldukça zedelenmiş bulunuyor.
 Çin dünyayı çok büyük oranda etkileyen bir toplum ve ekonomi. Seçimi yapılacak yeni Politbüro'nun ne ölçüde reformcu olacağını ancak Parti Kongresi'nde görevden ayrılan Başkan Hu ve göreve gelecek olan yeni Başkan adayı Xi'nin yapacağı konuşmaların detaylarında görebileceğiz.
 Tabii atamalarda sürpriz olup olmayacağı da reform açısından çok önemli. Çin'deki gelişmelerin izlenmesi gerek! Bu sefer sürpriz olarak bir kadın da atanabilir!

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister