• $9,4968
  • €11,0648
  • 548.359
  • 1519.25
28 Mayıs 2015 Perşembe

Çin parası Renminbi IMF’den güven oyu aldı

Çin belki önümüzdeki yıl yüzde 7 büyüyemeyecek ama, diğer taraftan 100 milyar dolar harcama ile Brezilya’da Brezilya’yı Peru ve Bolivya ile birleştiren bir tren yolu projesini gerçekleştirmekte.

Ayrıca 48 milyar dolar yatırım ile Pakistan’ın en Batı sahilinde bir liman yaparak ülkesinin Batı’sını karayolu ile dünyaya bağlamaya çalışmakta ve bu hedefe dönük olarak da limana ek olarak karayolu ve tren yolu da inşa etmekte.
Çin zaten dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’yi yakalama durumunda bir ekonomi idi, şimdi ise parasının dünyanın her yerinde kabul edilmesi için önemli bir adım daha atıldı.
Bilindiği gibi IMF, SDR kısa adıyla anılan “Special Drawing Rights” adlı ödeme birimi sepetinin içinde bulunan paraların yapısını değiştirip değiştirmemeye bu yıl karar verecekti. SDR içinde bulunan paralar dolar, euro, sterlin ve yenden oluşmakta idi. Çin ise parası renminbinin de artık bu sepete dahil edilmesini talep etmekte idi.

10 yılda %25 değer kazandı

Daha önceki yıllarda IMF’in Çin birimini Başkanlığını yapmış olan şimdi ise akademisyen iktisatçı Enver Prasad’a göre, 1990’lı yıllardaki Asya krizinden bu yana IMF’in Çin parasının aşırı devalüe olmuş olması nedeniyle sepete kabul edilmesi adımını atmadığını, çünkü ABD’nin bu adımı engellediğini vurguluyor.
Çin ise açık ve seçik şekilde parasının artık aşırı değerli olmadığını ve resmi rezerv para döviz sepeti listesine artık alınması gerektiğini vurgulamakta idi.
Ancak IMF’in tutumu dün itibarıyla değişmiş bulunuyor. IMF yaptığı açıklamada Çin parası Renminbi'nin artık aşırı değerli olmadığını deklare ederek 10 yıldan beri Beijing’e dönük yaptığı suni kur eleştirisini değiştirip Renminbi’nin de global kabul gören paralar listesine alınmasının artık mümkün olduğunu açıkladı. IMF’e göre Çin parası Renminbi son on yılda yüzde 25 değer kazanmış ve diğer paralara karşı da değerini oldukça kabul edilebilir düzeyde tutmayı başarmıştı.

'Avantaj sağlıyor' iddiası

Tabii ABD ekonomik anlamda en büyük rakibi olarak gördüğü Çin’in SDR sepetine dahil edilerek global kabule doğru yürümesinden pek memnun olacak değil. ABD Çin’in dış ticarette hâlâ aşırı değersiz Renminbi politikası sayesinde avantaj sağladığını iddia etmekte idi.
Ancak IMF Yöneticisi David Lipton Beijing’de yaptığı ve Çin ekonomisinin durumunu değerlendirdiği konuşmada, geçmişte Çin parasının çok düşük değerli tutulmasının dış ticarette dengesizlik yarattığını vurgulamakla beraber, bugünkü veriler son bir yıllık dönemde Renminbi’nin reel efektif değerlenme yaşadığını gösterdiği tezini gündeme getirdi. Lipton, Çin’in parasının SDR tanımı içine girmesinin, artık sepete alınır mı alınmaz mı değerlendirmesini aştığını ve Renminbi statü değişikliğinin sadece bir zaman meselesi olduğunu ve 2015 içinde gerçekleşeceğini söyledi.
Böylece Çin artık parasını Hong Kong üzerinden global piyasalara kabul ettirmek zorunda olmayacak ve Renminbi serbestçe kullanılabilir global döviz statüsüne bu yıl geçecek. Tabii böylece ABD’de parasının global çapta rakipsiz kabul gören para olmasından dolayı sağladığı avantajı zaman içinde giderek kaybedecek.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu